Diyarbakır’daki Yıkımı Durdurma Kararı ‘Sehven’ Verilmiş

featured

Diyarbakır Barosu’nun hasarlı binalarda yıkımı tedbiren durdurma isteği önce mahkeme tarafından kabul edildi, daha sonra “yıkım durdurma kararının sehven verildiği” ifade edilerek, iptal edildi.

Diyarbakır Barosu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta merkezli meydana gelen deprem sonucunda Diyarbakır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tespit ettiği acil yıkım kararı alınan ve hasarlı binaların ileride hukuki ve cezai sorumluluğu açısından hak kayıplarına sebebiyet vermemesi adına Diyarbakır 1’inci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin delil tespiti yapılacak olan binalarda yıkımın tedbiren durdurulması ve yıkım sebebine ilişkin delil tespiti talebi kabul edildi.

Kararı duyuran Diyarbakır Barosu, yaptıkları başka bir açıklamada verilen kararın ‘sehven’ verildiğini açıkladı.

Diyarbakır Barosu’nun açıklamasında: ”Bugün, Diyarbakır 1. Sulh Hukuk Mahkemesi mesai saati içerisinde Diyarbakır’da deprem sebebiyle hasarlı yapılarda delil tespiti amacıyla yapıların yıkımını tedbiren durdurma kararı vermiş ve söz konusu karar Baromuz tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştır. Ancak mesai saati bittikten sonra UYAP sisteminde “yıkımı durdurma kararının sehven verildiği, bu konuda görevli ve yetkili mahkeme olmadıkları gerekçesiyle yıkımı durdurma kararından rücu edilmiştir” şeklinde yeni bir karar verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle delil tespitinin yapılabilmesi için yapıların yıkımının tedbiren tespitler bitinceye kadar durdurulması kararında görev ve yetki konusunda hukuki bir tereddüt bulunmamaktadır. Aksi durum yani yıkım işleminin devamı delil tespit talebini konusuz bırakacaktır. Bizleri asıl kaygılandıran kararın hukuki değerlendirmesinden ziyade, kararın kamuoyunda ve basın yayın organlarında işlenmesinden sonra mahkemenin mesai saatleri dışında kararından rücu etmiş olmasıdır. Bu durumu; yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından kaygı verici buluyor, kararı ve değerlendirmeyi kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.” denildi..

Diyarbakır’daki Yıkımı Durdurma Kararı ‘Sehven’ Verilmiş
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!