Diyarbakır’ın 400 Bin Nüfuslu İlçesine Kritik Deprem Uyarısı

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Diyarbakır kent merkezinde yaklaşık 400 bin nüfusuyla kentin en büyük ilçelerinden biri olan Bağlar’ın zemini ve bina yapım tekniği açısından sağlıklı olmadığını söyleyerek, “Bağlar ilçesinde bulunan bütün ağır veya orta hasarlı binalar hepsi oldukça yorulmuş durumda. Bitkin durumdalar, her an yıkılabilirler. Hatta belki küçücük bir artçı depremde dahi yıkılma durumu söz konusu” açıklamalarında bulundu. İşte Detaylar..

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki büyük depremlerin etkilediği Diyarbakır’da, 1’i boş, 7 bina çöktü. Kentte binaları en çok hasar alan ilçelerden biri de Bağlar ilçesi oldu. İlçedeki bina girişlerinin çoğunda, ‘Acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve tehlikeli durumu nedeniyle acilen yıktırılması gereken bina’ yazıları yer alıyor. Fakat, binaların bulunduğu alanlarda yayalar ve araçların geçiş yapması tehlikeye yol açıyor. Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklamada, kent genelinde 25 bin 97 bağımsız bölümden oluşan 6 bin 652 binanın yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, Bağlar ilçesinin zemin açısından ve bina yapım tekniği açısından oldukça kötü durumda olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kavak, “Bu yapıların çoğunda ağır ve orta hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu ağır ve orta hasarlı binaların bir an önce program dahilinde belirli önlemler alınarak yıkılması çok önem arz etmektedir” dedi.

DEPREMLERİN YANSIMASI DİYARBAKIR’A OLUYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir deprem bölgesi olduğunu anlatan Prof. Dr. Kavak, “Bu nedenle her an her zaman depremin meydana gelmesi söz konusu. Bu deprem Kahramanmaraş’ta da olabilir yansıması Diyarbakır’a olur, tabii Bingöl, Adıyaman veya Hakkari tarafında da meydana gelebilir. Sınırımızı aşan İran’da bile deprem olmasını hissediyoruz. Şu anda kayıt altına alınan binlerce deprem var. Bu depremlerin bazılarının şiddetleri çok düşük. Hissedilme oranı da düşük. Bunların yapılara çok ciddi hasar vereceğini söylemek doğru olmaz. Ancak şiddeti yüksek olan depremler veya artçı depremler bu binaların yıkımına neden olacaktır. Dolayısıyla o binaların belirli program dahilinde kaldırılmasını temenni ediyoruz. Uygun teknikler ve koşulların sağlanması sonrasında kaldırılmasını öneriyoruz. Binalar ağır hasarlıysa depremler sürekli sarsar. Bina sürekli artçılarla sallanıyor, biz orta hasarlı ve ağır hasarlı binalardan ‘uzak durun’ diye uyarıyoruz. Her an yakın çevremizde olan büyük bir artçıda veya ana depremde o binalar çökecektir. Dolayısıyla şiddeti sınırlamak doğru değil ama binanın yorulmasına bakarak ancak bu soruya cevap verilir. Şu an Bağlar’da bulunan bütün ağır hasarlı veya orta hasarlı binalar hepsi yorgun. Bitkin durumdalar, her an yıkılmaya maruz kalabilirler. Hatta belki küçücük bir artçı deprem şiddetinde yıkılma durumu söz konusu” açıkalmasında bulundu.

Diyarbakır fay hattı ve depremde risk içeren ilçeleri buraya tıklayarak görebilirsiniz. Bu özel haberimizde Diyarbakır’ın tüm ilçelerini ele aldık ve fay haritaları hakkında detaylı bilgiler verdik.

Diyarbakır’ın 400 Bin Nüfuslu İlçesine Kritik Deprem Uyarısı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!