Diyarbakır’ın Nüfusunu Oluşturan Kişiler Nereli?

featured

Diyarbakırlıların tamamı Diyarbakır’da yaşamıyor. Büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlılar, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin gibi kentlerde yaşamayı tercih ederlerin sayısı da oldukça çok.

Türkiye genelinde yaşayan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı kaç kişi bulunduğu açıklandı. TÜİK‘in verilerine göre, Türkiye’de Diyarbakır nüfusuna kayıtlı toplam 2 milyon 427 bin 515 kişi var.

TÜİK MERAKLARI GİDERDİ

Büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlılar, İzmir, Ankara, Antalya, Mersin gibi illerde yaşamayı tercih ederlerin sayısı az değil.. Diyarbakır’da yaşayan Diyarbakırlı sayısı ise 1 milyon 541 bin 53 kişi olarak belirlendi.

DİYARBAKIR’DA EN ÇOK MARDİNLİLER YAŞIYOR

Diyarbakır’da yaşayan diğer illerin nüfusuna kayıtlı olmak üzere toplamda 184 bin 92 kişi bulunuyor. Diyarbakır’da yaşayan diğer illerin nüfusuna kayıtlı vatandaşlar sıralamasında ilk sırada ise Mardinliler yer alıyor. Diyarbakır’da tam 88 bin 640 Mardinli var..

ŞANLIRFA, MUŞ, BATMAN İLLERİ

Diyarbakır’da yaşayanların memleketlerine göre sıralamasında, 88 bin 640 kişi ile Mardinliler ilk sırada bulunuyor. İkinci sırada 34 bin 901 kişi ile Bingöllüler, üçüncü sırada ise 27 bin 177 kişiyle Şanlıurfalılar, dördüncü sırada 17 bin 604 kişi ile Batmanlılar bulunuyor, beşinci sırada ise 14 bin 439 kişi ile Elazığlılar yer alırken, 6 bin 150 Siirtli ve 5 bin 181 Muşlu Diyarbakır’da yaşayan diğer nüfustaki kişiler olarak TÜİK tarafından açıklandı.

Diyarbakır’ın Nüfusunu Oluşturan Kişiler Nereli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!