Diyarbakır’ın risk haritası sarı renge dönüştü!

featured

Koronavirüsü vakalarına ilişkin son sayılara göre, risk haritasında 39 il kırmızıya dönerken, tek mavi yani düşük riskli ili olarak Şırnak kaldı. Henüz güncellenmeyen haritaya göre kırmızı il sayısı 30’a yükseldi. Vaka oranında en yüksek il 100 binde 509 ile Samsun. Diyarbakır ise mavide kalmayı başaramadı. Haritada sarı renge döndü..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Mart’taki kritik kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamayla, sokağa çıkma yasakları ve uygulanan tüm kısıtlamaların esnetilip sıkılaştırılması illerin vaka seyirlerine göre düzenlenmişti.  Sağlık Bakanlığı tarafından da buna ilişkin korona virüsü risk haritası oluşturulmuştu. İki haftada bir paylaşılan haritada mavi, turuncu, sarı ve kırmızı renkli iller duyurulmaya başlanmıştı.

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsü (Covid-19) vakalarındaki sayılara göre hazırladığı risk haritasında düşük riskli yani ‘mavi’ renkli olabilecek veriye sahip iller sarıya döndü. Mavi kategoride kalan tek il, 100 binde 8,15 rakamıyla Şırnak oldu.

11 il sarı, 30 il turuncu

Üç ilde olumlu değişim gözlendi. Mersin 100 binde 96’dan 81’e, Adana 63’ten 100 binde 61’e, Burdur 86’dan 72’ye geriledi. Yeni tabloya göre bir il mavi, 11 il sarı, 30 il turuncu, 39 il kırmızı renkte oldu. 6-12 Mart haftasında ise 25 il kırmızı, 41 il turuncu 12 il sarı, 3 il maviydi. Diyarbakır ise risk haritasındaki mavi rengi koruyamadı sarı renge dönüştü

Diyarbakır’ın risk haritası sarı renge dönüştü!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!