Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yıkım gerginliği yaşandı!

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yıkım gerginliği yaşandı!
31 Ağustos 2023 18:02 | Son Güncellenme: 31 Ağustos 2023 16:41

Diyarbakır‘ın merkez Yenişehir ilçesine bağlı Fabrika Mahallesi’ndeki yol çalışmaları kapsamında 20 hanenin yıkımı için bölgeye giden ekipler ile mahalleli arasında gerginlik çıktı. İşte o anlar..

Yenişehir Belediyesi’nce Fabrika Mahallesi’nde yol çalışmaları nedeniyle 20 evin yıkılmasına karar verildi. Anlaşma sağlanmaması üzerine belediye ile ev sahipleri arasında hukuki süreç başlatıldı. Belediye, evlerin boşaltılması için uyarılarda bulunurken, ev sahipleri ise hukuki sürecin devam ettiğini ifade ederek, evlerini boşaltmayacaklarını bildirdi. Sabah saatlerinde yıkım çalışması için mahalleye gelen belediye ekipleri ile mahalleliler arasında gerginlik meydana geldi. Olayın büyümesi üzerine bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Yaşanan arbede sonrası zabıta ekipleri olay yerini terk etmek zorunda kaldı.

ARBEDE SONRASI ANLAŞMAYA VARILDI


Gerginlik devam ederken, Yenişehir Belediyesi ise yıkım çalışmasının 12 Eylül görülecek mahkemeye kadar ertelendiğini bildirdi. Belediye ile görüştüklerini söyleyenmahalle sakini Mahmut Kılıç “Mahkeme sürecine kadar iki tarafta beklemeye geçecekler. Bu evlerin değeri verilen fiyatlar değil zaten. Kimsenin bize zulüm etme hakkı yok. Biz hakkımızı istiyoruz. İstediğimiz fiyatları versinler sonra yıksınlar” dedi.

BİZİ DE ÖLDÜRSÜNLER

İki katlı evi yıkılacak olan vatandaş Tekin Koyun, bir kaç gün önce zabıtaların gelerek Emin Yaprak’ın evinin, ertesi gün ise Heybet Koyun’un evinin yıkılacağını söylediğini bildirdi. Mahkeme kararının olup olmadığını sorduğu zabıtaların herhangi bir evrak göstermediğini belirten Koyun, “Bir buçuk yıldır mahkemedeyiz. Bir buçuk yıldır bir delil yokken, mahkeme kararı yokken yıkım istiyorlar. Bunlar yüzde 99 müteahhitlerden para almışlardır. Sadece 500 metre yol açılacak. 19 hane ev bir site için kurban olacak” dedi.

Muhatap bulamadıklarını söyleyen Koyun, sadece kendilerine “al şu kadar parayı çık” denildiğini belirtti. Evi için 400 bin TL fiyat belirlendiğini aktaran Koyun, “Bizim tek talebimiz hakkımızdır. Muhatap karşımıza çıksın. Hakkımızı versinler. Bu ev 3 milyon TL’ye yapılıyorsa ve sen kalkıp, 400 bin TL veriyorsan, kira dahi olmuş 15 bin TL, nasıl yapacağız. Yıkıma asla izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: YENİGÜN HABER

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.