Diyarbakırlı Çocuklar Filistin Sendromuna Yakalandı

featured

Diyarbakır’da Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Prof. Dr. Mehmet Fuat Gürkan, kalp rahatsızlığı için muayeneye gelen 2 çocukta sendroma rastlanıldığını söyleyerek, “Yaptığımız araştırma ve inceleme sonucu aslında fiziki bir kalp rahatsızlığı yaşamadıklarını, Filistin’de yaşanan bilhassa korkunç çocuk ölümleri görüntülerinden etkilenerek bu hale geldikleri kanısına vardık. Biz buna Filistin Sendromu diyoruz” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği acımasız saldırılar nedeniyle ortaya çıkan insanlık dramı görüntülerini izleyen çocuklarda travmaya yol açıyor. Uzman isimler tarihteki ‘Vietnam Sendromu’nda olduğu gibi buna da ‘Filistin Sendromu’ adını veriyor ve çocukların bu görüntülerden uzak tutulması için aileleri uyarıyor. Diyarbakır’da görev yaptığı Dünya Park Hastanesi’ne kalp rahatsızlığı şikayetiyle gelen okul çağındaki iki çocukta bu sendromun tespit edildiğini belirten Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Fuat Gürkan, ”Gazze’de sergilenen insanlık dışı görüntüler çocuklarda ağır psikolojik ve ruhsal rahatsızlıklara yol açarak telafisi mümkün olmayan travmalar yaratıyor. Ailelerin kesinlikle çocukları bu görüntülerden uzak tutmak suretiyle önlem alması lazım.” açıklamasını yaptı.

Gazze’de ortaya çıkan katliam görüntüleri ise en fazla çocukları etkiliyor. Kitle iletişim araçları aracılığıyla bu görüntüleri izleyen çocuklar korku, panik ve ölüm endişesi yaşayarak ağır bir travmanın etkisine giriyor. Uzmanlar ortaya çıkan bu yeni travmaya “Filistin Sendromu” adını verirken, çocukları bu görüntülerden uzak tutmaları için aileleri uyarıyor. Uzmanlara göre şimdiden önlem alınmaması halinde çocuklardaki bu tehlike ilerleyen dönemlerde çok daha büyük rahatsızlıklara evrilecek.

KAYNAK: YENİGÜN HABER

Diyarbakırlı Çocuklar Filistin Sendromuna Yakalandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!