Diyarbakırlı Muhammed Yakut İspanya’da gözaltına alındı

featured

Youtube’da yaptığı siyasi açıklamalar ile Türkiye gündemine oturan Muhammed Yakut, İspanya’nın Santander şehrinde gözaltına alındı.

Kırmızı bülten ile İnterpol tarafından dünyanın her yerinde aranan Muhammed Yakut, uluslararası adli işlemlerin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye iade edilmesi bekleniyor.

MİT YERİNİ TESPİT ETTİ

Milli İstihbarat Teşkilatı, Muhammed Yakut’un yerini tespit etti, Türkiye Büyükelçiliği aracılığı ile İspanyol yetkililer ile temasa geçti. İnterpol kırmızı bülten ile aranan Muhammed Yakut’a İspanyol güvenlik güçleri ile birlikte operasyon yaptı.

MUHAMMED YAKUT KİMDİR?

YouTube ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde ‘Deliler Delisi’ lakabıyla yayın yapan Muhammed Yakut, devlet içerisinde yaşandığını öne sürdüğü ilişkiler ağıyla gündeme oturdu.

Muhammed Yakut daha önce Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Yakut, 2012’de Körfez ilçesindeki Denizatı Petrokimya Şirketi’nin sahibini kaçırma iddiasıyla gözaltına alındı.

Yakut yayınladığı videolar ile sık sık Peker, Şahinler, Sarallar, Zazalar, Çakıcı, Çakırlar, Atmaca grupları gibi Türkiye’deki mafya yapıları ile ilişkisi olduğunu ifade ediyordu.

Muhammed Yakut’un yakın çevresi ve işbirliği ağları da Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti. Yakut’un finansörü olarak Ensari Deri’nin sahibi Muhammet Nuri Ensari gösterilmiş ve Ensari “şüpheli” sıfatıyla savcılığa ifade vermişti. Ensari’nin savcılıkta verdiği ifade haberini ise Türkiye Patronlar Dünyası’nda okumuştu.

Bu haberin ardından KAP’a açıklama yapan, Patronlar Dünyası’nı arayan Muhammet Nuri Ensari, “yurt dışına çıkış” yasağının bulunmadığını belirterek, Muhammed Yakut olayı ile bir ilgisinin bulunmadığını, kendisini de hayatında hiç görmediğini, Can Tanrıyar ile de 2 yıldır hiç bir araya gelmediğini söylemişti.

SAVCILIK TUTANAKLARINA GEÇTİ

Aynı soruşturma kapsamında ifade veren bir kişi, “Can Tanrıyar, Murat Varol ve Muhammet Nuri Ensari’nin Muhammed Yakut’u kullanarak şantaj borsası kurduklarını” ifade etmişti. Bu sözler savcılık tutanaklarına geçmişti.

(HABER MERKEZİ)

Diyarbakırlı Muhammed Yakut İspanya’da gözaltına alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!