Diyarbakırlı sanatçı Beytocan son yolculuğuna uğurlandı

featured

Diyarbakırlı Kürt sanatçı Beytocan’ın cenazesi sevenleri tarafından İsveç Stockholm’da defnedildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de 12 Eylül’de yaşamını yitiren Kürt sanatçı Beytocan, bugün Strandkyrkogården Mezarlığı’nda sevenlerince defnedildi. Beytocan’ın ailesi, sanatçı ve yazarların yanı sıra çok sayıda kişi cenaze merasimine katıldı. Sevenleri, defin sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Törende Beytocan’ın fotoğrafları taşınırken, çiçek ve Amedspor bayrağı mezarlığa bırakıldı.

Sanatçılar Armanc, Xemgîn Bîrhat, Necmedîn Xulamî ve Hesen Şerîf, törenden kısa bir konuşma yaptı. Sanatçılar, Kürt halkına ve Beytocan’ın sevenlerine başsağlığında bulundu. Konuşmalarda, Beytocan’ın çalışmalarının önemine dikkat çekilerek, Kürt müziğindeki yerine vurgu yapıldı.

Törenin sonunda sanatçılar, Beytocan’ın “Rinda Min” şarkısını seslendirdi.

BEYTOCAN KİMDİR?

68 yaşındaki sanatçı Beytocan, Diyarbakır’ın Farqîn (Silvan) ilçesinde doğdu. Beytocan, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklandı ve 15 yıl hapse mahkum edildi. 6,5 yıl cezaevinde kaldı ve 1987 yılında tahliye edildi.

Beytocan, 1990 yılında ilk müzik kasetini çıkarırken, bir yıl sonra 1991’de İsveç’e göç etmek zorunda kaldı. Beytocan’ın toplam 4 albümü bulunuyor. “Yan mirin yan Diyarbekir” albümü Türkiye’de yasaklandı. Yaşamını yitirmeden önce verdiği bir söyleşide, imkansızlıklar içerisinde sanat çalışmaları yürüttüğünü anlatıyordu.

Beytocan, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Beytocan, bir süre önce ağır bir ameliyat geçirmiş, çenesinin bir kısmı sağ tarafından çıkarılarak, ayağından bir parça yerine konulmuştu. Beytocan, son dönemlerinde konuşmakta güçlük geçiyordu.

Diyarbakırlı sanatçı Beytocan son yolculuğuna uğurlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!