Diyarbakırlı vatandaşlar yıkım çalışmalarından şikayetçi!

featured

Diyarbakır’da, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle kentte ağır hasar alan binaların yıkımı sırasında ortaya çıktığı iddia edilen asbest maddesi ve ayrıca boğucu sıcaklarla da mücadele eden vatandaşlar durumdan şikâyetçi olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır’da vatandaşlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Dicle Elektrik AŞ’nin uzun süren çalışmaları ve çalışmalar sırasında işçilerin sağlığını ve vatandaşların sağlığını riske atmasına tepki gösterdi. Çevre sakinleri yıkım ve elektrik direklerinin yer altına alınması çalışmalarının yönetmeliğe ve hava koşullarına göre yapılmasını talep etti.

Bağlar ve Kayapınar ’da yaşayan vatandaşlar, Diyarbakır’da termometrelerin en üst dereceyi gösterdiği günlerde depremde ağır hasarlı olan binaların yıkımı ve Dicle Elektrik tarafından elektrik kablolarının yer altına alma çalışmaları sırasında oluşan toz-topraktan dolayı insanlar sağlık konusunda endişeli olduklarını belirttiler.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’da konu ile ilgili rahatsızlıklarını dile getirdi. Platformun paylaşımı şu şekilde ”Deprem nedeniyle ağır hasarlı olan binaların yıkımı sırasında ortaya çıkan asbest maddesi, çevre ve halk sağlığını tehdit ediyor. Asbest maddesi, akciğer kanseri ve birçok solunum yolları hastalıklarına sebep olmaktadır. Yetkili kurumları, gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz!” ifadelerini kullandı.

Kayapınar İlçesine bağlı Peyas Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, Peyas Mahallesi’ndeki ağır hasarlı olduğu tespit edilen Sur Yapı Kooperatifinin yıkımı çalışmalarında su kullanılmaması nedeniyle toz bulutu oluştu. Çevrede yaşayan vatandaşlar, tozdan korunmak için evlerinin kapı ve pencerelerini kapatmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

(YENİGÜN HABER)

Diyarbakırlı vatandaşlar yıkım çalışmalarından şikayetçi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!