Diyarbakırlılar Asgari Ücrete Tepki Gösterdi

featured

Yeni asgari ücretin 17 bin 2 lira belirlenmesine tepki Diyarbakırlı vatandaşlar, “Aybaşı geldi mi bize 2 lira kalacak. Bunu suya mı verelim, elektriğe mi verelim, yiyelim mi, giyelim mi?” gibi tepkilerde bulundu.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yeni asgari ücret açıklandı. Yeni asgari ücret, 1 Ocak 2024’ten geçerli olmak üzere 17 bin 2 lira olacak. Asgari ücretin açıklanmasının hemen sonrasında fiyat artışları ve zamlar gündeme geldi. Yoksulluk sınırının 44 bin 573 lira olduğuna dikkat çeken muhalif sendikalar ve kesimler, açıklanan rakama Diyarbakır’dan tepkiler geldi.

‘ASGARİ ÜCRET 2 AYDA ERİR GİDER’

Mezopotamya Ajansı’nın servis ettiği haberde, yakın zamanda işsiz kaldığını ifade eden Mehmet Baran, yeni ücreti “rezalet” olarak nitelendirdi. Yılbaşından sonra tüm ürünlere yüzde 300 zam yapılacağını söyleyen Baran, az maaşla çalıştırılmaya mecbur bırakılan işçilerin “modern çağın köleleri” olduğunu söyledi..

BUNUN YARINI ZAM

Yeni asgari ücrete tepki gösteren İdris Güney, isimli vatandaş ,”Şimdi bir de yarını düşünün; 10 liralık olan şey 20-30 lira olacak. Her şeye zam gelecek. Örneğin bir şehir içi dolmuşta fiyatlar 30 lira olacak. Peki bu öğrenciler, insanlar ne yapacak, nasıl geçinecek? Her şeye zam” sözlerini kullandı.

Asgari ücretin altında çalışan Halime Süren, yeni açıklanan ücretin çok az olduğunu kaydetti. Süren, “Zamlar çok fazla ve ben geçinemiyorum. Kira ödemediğim için şuan iyi yoksa geçinemezdim. Geçim çok zor olmuş. Evler, kiralar çok pahalı oldu. Herkes biliyor” diye belirtti.

TÜRKİYE ŞARTLARINDA ÇOK KOMİK BİR ZAM YAPILDI

Asgari ücretin üzerinde bir maaş almasına rağmen kendisine yetmediğini dile getiren İbrahim Tayfur, “Aybaşı geldi mi 17 bin lirayı köşeye atacağız, bize kalan da 2 lira. Masrafları düşünürseniz böyle oluyor. Biraz malzeme aldık, sadece kahvaltılık malzeme 800 lira tuttu.

Diyarbakırlılar Asgari Ücrete Tepki Gösterdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!