Diyarbakırlılar Asgari Ücrete Yapılan Zammı Değerlendirdi

featured

Bugün asgari ücrete yapılan zammı değerlendiren Diyarbakır’daki işçiler artışı yetersiz görürken, işverenler ise zorlanacağını söyledi. Yapılan zammın yetersiz olduğunu söyleyen çalışanlar ücretin en az 15 bin lira olması gerektiklerini ifade etti.

Recep ÇALIŞKAN-İlknur FİDAN/YENİGÜN ÖZEL – Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, görüşmenin ardından asgari ücreti kamuoyuna duyurdu. Yeni asgari ücret yüzde 34 oranında zamla 11 bin 402 TL oldu. Asgari ücrete yapılan ara zammı Yenigün’e değerlendiren işverenler kaygılı olduklarını ifade ederken, işçiler ise artışın yetersiz olduğunu aktardı.

‘BU ZAMLA BERABER HERŞEYE DE ZAM GELECEK’
Asgari ücret çalışanı Mehmet Şimşek, ücretin 15 bin lira olması gerektiğini ifade ederek, “Kiralar almış başını gitmiş. 4 kişilik bir ailenin mutfak masrafı bile en az aylık 8 bin lira. Bence asgari ücret en az 15 bin lira seviyesinde olması lazımdı. Bunun elektriği, suyu, doğalgazı var. Bu zam ile zaten her şeye daha da zam gelecek o zaman bu zammın hiç bir anlamı yok. Silvan’da iş sıkıntısı çekiyoruz. Asgari ücret dahi zor veriliyor. Çoğu arkadaşımız eşimiz dostumuz zaten asgarinin altında çalışıyor. Burada yine bir şekilde değirmen dönüyor ama batıdakiler için aynı şeyi söyleyemem. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

‘İŞVERİNİN DE DÜŞÜNÜLMESİ GEREK’
Asgari ücretin artması işverini çok zorlayacağını ifade eden esnaf İhsan Ak, “Zam ile biraz nefes aldık fakat bu şartlar işverenleri de zorlayacak. Çoğu işveren zor durumda kalacak. Benlik bir sıkıntı yok yanımda bir kişi çalışıyor fakat yanında onlarca çalışan olan işverenin de düşünülmesi gerek. İşverene devlet tarafından destek sağlanmaz ise işveren sattığı şeylere zam getirerek bu açığı kapatacak böylelikle Asgari ücretin artmasının da bir anlamı kalmayacak.” şeklinde konuştu.

‘EMEKLİ MAAŞINDA YÜKSEK ARTIŞ BEKLİYORUZ’
35 yıllık devlet memurluğundan sonra emekli olduğunu ve çalışmadığını ifade eden Mevlüt Yıldırım, maaşlarına yüksek bir zammın yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
“Şu anda aylık 9 bin lira ile 5 kişiye bakıyorum ama zor durumdayız. Asgari ücrete yapılan zamdan hemen sonra emeklilere de bir zam yapılması gerekmekte. Benim şu an geçinebilmem için aylık en az 20 bin lira emekli maaşı almam şart. Asgari ücretinde 11 bin 402 lira yerine 15 bin lira olması gerekmekteydi. 35 yıl memurluk yapmış biri olarak devletten, hükumetten beklentimiz bizlere sahip çıkılması. Yoksa emekliler de asgari ücretle geçinenler de enflasyona yenik düşecek.”

Asgari ücret ne kadar artarsa enflasyonda o kadar arttacak
Asgari ücretin artmasının pek bir önemi olmadığını ifade eden bir diğer esnaf Doğan Güneş ise, “Asgari ücretin artması insanları mutlu edebilir fakat ben mutlu değilim. Keşke aynı fiyat kalsa da enflasyon yüzdesi düşse en azından daha iyi olur diye düşünüyorum. Kendim yıllarca asgari ücret ile çalıştım. Asgari ücret ne kadar artarsa enflasyonda o kadar arttı. Mesela asgari ücret belli olduğu gibi akaryakıta zam geleceği haberlerini gördük. Bu şekilde artışın vatandaş için hiçbir katkısı yok.

Diyarbakırlılar Asgari Ücrete Yapılan Zammı Değerlendirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!