Diyarbakırlılar dikkat! vaka sayısı her gün artıyor..

featured

Diyarbakır‘da son günlerde polikliniklere kaşınma şikayetiyle giden vatandaşlara konulan uyuz tanısı her geçen gün artıyor.

Uyuz teşhisi konulan hastalar farklılık gösterse de durum ciddi. Düzensiz göçmen sayısındaki artışlar, deprem bölgelerindeki toplu yaşam ve pandemi ile birlikte düşen bağışıklık nedeniyle vaka sayıları her geçen gün katlanarak artıyor. Okul, restoran, otel ve hatta toplu taşıma araçları gibi kalabalığın olduğu alanlar bulaş riskinin en fazla olduğu alanlar. Uyuz tanısı her geçen gün artıyor

Uyuz teşhisi konulan hastaların sayısı bölge bölge farklılık gösterse de durum ciddi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Polikiniklere kaşıntıyla, döküntüyle gelen 30-40 vakadan 3-4 tanesi yani 10 vakadan 1 tanesi uyuz” açıklamasını yaptı. Dermotoloji Uzmanı Prof. Dr. Diden Dinçer Rota, gelen 2 hastasından birinin uyuz vakası olduğunu belirterek tablonun daha da vahim olduğunu ifade etti. Uzman isimler uyarıyor ama tedbir alınmazsa sahada gözlemlenen salgın daha da artabilir. Prof. Dr. Rota, “El parmak aralarında, bayanlarda göğüs çevresinde, erkeklerde genital bölgede, el ve ayak bileklerinde ince bir çizgi halinde çok kaşıntılı lezyonlar oluyor. Bu lezyonlardaki kaşıntı gece yarısı uykudan uyandırabilecek hale gelebiliyor” dedi.

Kalabalığın olduğu yerler bulaş riskini arttırıyor

Düzensiz göçmen sayısındaki artışlar, Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman illeri başta olmak üzere tüm bölgelerdeki toplu yaşam ve pandemi ile birlikte düşen bağışıklık nedeniyle vaka sayıları her geçen gün katlanarak artıyor. Okul, restoran, otel ve hatta toplu taşıma araçları gibi kalabalığın olduğu alanlar bulaş riskinin en fazla olduğu alanlar olarak dikkat çekiyor.

Diyarbakırlılar dikkat! vaka sayısı her gün artıyor..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!