ELAZIĞ’TA KİRA ARTIŞINA SORUŞTURMA

featured

Elazığ’da depremden sonra ev kira ücretlerinin ikiye katlanmasına ilişkin soruşturma başlatıldı.

DİYARBAKIR ONLİNE – Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak’ta saat 20.55’te meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde zarar gören yapılarda tespit ve yıkım çalışmaları sürerken, çadırlarda kalan depremzedelere ise yapılan yardımlarla ayakta durmaya çalışıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) açıklamasına göre, hastanelere başvuran 1607 kişiden 1553’ünün taburcu edildi, 7’si yoğun bakım altında 54 kişinin tedavisi devam ediyor. AFAD açıklamasında, “Hasar tespit çalışmalarını yürüten 1030 teknik personelin çalışması sonucunda, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta şu ana kadar incelenen 30 bin 848 binadan 547’sinin yıkıldığı, 6 bin 270’inin ağır hasar aldığı, 962’sinin orta ve 10 bin 273’ünün az hasarlı olduğu belirlenmiştir. Acil olarak yıkılacak 180 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 12 bin 615 binanın ise hasarsız olduğu tespit edilmiştir” denildi.

ARTÇI DEPREMLER SÜRÜYOR

Bölgede, şu ana kadar büyüklüğü 4’ün üzerinde 22 artçı olmak üzere toplam 1565 artçı deprem meydana gelirken, artçı sarsıntılar nedeniyle yurttaşların yapılara girmediği belirtildi.

BAŞSAVCILIKTAN SORUŞTURMA

Elazığ’da depremden sonra artan ve tepkilere neden ev kiralarına ilişkin de soruşturma başlatıldı. Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu. Başsavcılık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “24.01.2020 tarihinde ilimizde meydana gelen deprem sonrasında evlerinde hasar olan vatandaşlarımızın kiralık ev arayışına girdiği, ancak ev kiralarında fahiş miktarda artış olduğu yönünde basına yansıyan haberler üzerine ilgililer hakkında 6502 Sayılı Yasa ve yasal mevzuat kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımızca re’sen araştırma ve soruşturmaya başlanmış olup; Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (Haber Merkezi)

ELAZIĞ’TA KİRA ARTIŞINA SORUŞTURMA

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!