Elektrik Faturanızı Düşürmenizi Sağlayacak Çözüm Yolları!

featured

Elektrik faturalarından nasıl tasarruf edileceğine dair yeni cevaplar mı arıyorsunuz ? Dünyanın büyük bir bölümünde enerji fiyatlarındaki genel artış nedeniyle, ardı arkası kesilmeyen masraflarla karşı karşıya kalındığında çaresiz hissetmek normaldir.

Elektrik giderlerini kısmanın yollarını arıyorsanız, elektrik faturalarınızı düşürmek için ışıkları kapatmaktan uygun maliyetli bir şekilde çamaşır yıkamaya kadar alabileceğiniz pek çok basit önlem vardır. İşte şimdi tasarruf etmeye başlamanın en iyi yolları.

Ancak, enerji tüketiminizi azaltmanın, önemli ölçüde parasal tasarruf sağlamanın ve çevreye de fayda sağlamanın birçok yolu vardır. Mesela, ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, fosil yakıtlar elektrik için kullanılan en yaygın enerji kaynağıdır. Bu fosil yakıtlar yakıldığında, Dünya atmosferinde ısıyı hapseden ve küresel ısınma‘ya katkıda bulunan karbondioksit gibi sera gazları salarlar.

Enerji kaynaklarınızı tamamen değiştirmekten evdeki küçük alışkanlık değişikliklerine kadar, burada enerji tasarrufu yapmanıza ve faturaları kısmanıza yardımcı olacak bir çok hayat tüyosu var. Kulağa bariz geliyor, ancak ne kadar az enerji kullanırsanız, faturalarınız o kadar düşük olacaktır.

Kullanımınızı azaltmak için kullanabileceğiniz birçok ipucu ve püf noktası vardır. Bazılarını aşağıda listeledik.

Işıkları Ve Cihazları Kapatın

Muhtemelen en bariz enerji tasarrufu ipucudur, ancak ışıkları kapatmak enerji kullanımınızda fark yaratabilir.

Geceleri evlerimizi aydınlatmak için çok fazla elektrik kullanırız. Ancak LED‘ler gibi enerji tasarruflu ampuller, geleneksel ampullerden çok daha verimlidir. Kolayca bulunurlar, düşük maliyetlidirler ve paradan da tasarruf etmenizi sağlarlar.

Ayrıca kullanmadığınız aletlerin ve hatta şarj kablolarının fişini çekin, çünkü bunlar elektriği boşa harcayabilir.

Enerji Verimli Aydınlatma Kurun

Özellikle eski akkor veya halojen ampulleriniz varsa, ampuller elektrik faturanıza şaşırtıcı miktarda katkıda bulunabilir. Enerji tasarruflu ışık küreleri kurmayı düşünün. Sadece daha az elektrik kullanmakla kalmazlar, aynı zamanda daha uzun süre dayanırlar. LED ampuller genellikle enerji açısından daha verimli kürelerden biri olarak kabul edilir, ancak diğer ampul türlerine göre daha yüksek bir ön fiyat etiketine sahip olma eğilimindedir.

Termostatı Ayarlayın

Akıllı değilseniz ısıtma ve soğutma pahalı olabilir. Isıtma yaparken, termostatınızı 18 ila 22 derece arasında ayarlayın – yukarıdaki her derece, işletme maliyetlerine yüzde 10’a kadar ekleyebilir. Yaz aylarında sıcaklığı 25 veya 26 dereceye ayarlayın. Bir kez daha, 25’in altındaki her derece, işletme maliyetlerine yaklaşık yüzde 10 ekleyebilir. Ayrıca yazın elektrik kullanmadan serin kalmanın ve kışın elektrik faturalarınızı düşük tutmanın başka yolları olduğunu da unutmayın . Bazı ucuz enerji tasarrufu ipuçları, sıcak aylarda pille çalışan portatif bir fan kullanmayı ve cıva düştüğünde fazladan bir kat atmayı içerir.

Giysileri Soğuk Suyla Yıkayın

Sıcak yıkamanın genellikle soğuk yıkamadan daha iyi iş çıkardığına şüphe yok, ama bazen bu gerekli değil. Sıcak su çok güçlüdür, bu nedenle mümkünse günlük çamaşırlar için soğuk yıkama ayarına bağlı kalmaya çalışın. Çamaşır makineleri notunda, tüm eko ​​ayarlarından yararlanın ve makinenizi doğru yük boyutuna ayarladığınızdan emin olun. İlgili bir not olarak, sık kullanıldığında başka bir güç yakan cihaz olan çamaşır kurutma makinesine atmak yerine kıyafetlerinizi ipe asmayı tercih edin.

Evinizi Daha Enerji Verimli Hale Getirin

Çok tasarruf etmek için biraz harcamak iyi bir yatırımdır – özellikle de kendi paranızı harcamak zorunda değilseniz.

Aşağıdakiler gibi konularda yardımcı olacak pek çok çözüm yolları vardır.

  • yalıtımınızı iyileştirmek.
  • kazan ve cihazlarınızı yükseltmek.
  • güneş panelleri veya diğer yenilenebilir teknolojilerin kurulumu.

Enerji Tasarruflu Bir Kazan Seçin

Kuşkusuz bu, kısa vadede size para kazandırmayacak, ancak daha yeni bir kazan kurmak uzun vadede size binlerce lira tasarruf sağlayabilir. Aslında, enerji açısından daha verimli bir kombiye yatırım yapmak size her yıl binlerce lira tasarruf ettirebilir.

Bulaşıklarınızı Havada Kurutun

Bulaşık makinenizdeki ısıyla kurutma döngüsünden çıkın. Bunun yerine, kapıyı aralayın ve bulaşıklarınızın kurumasına izin verin. Bulaşık makinenizin havayla kurutma seçeneği varsa, ısıyla kurutma yerine onu kullanın.

Hava Sızıntısı Olup Olmadığını Kontrol Edin.

Hava kaçaklarını kontrol ederken kendinize şu soruları sorun: Camlar ıslık çalıyor mu? Rüzgarlı günlerde ön kapının altından hava geldiğini duyabiliyor musunuz? Kapıları kapattığınızda gerçekten kapanıyor mu? Şömine damperi çalışıyor mu? Umarız, enerji denetiminizi yaparken bu gözden kaçması kolay enerji israflarından birkaçını keşfetmişsinizdir.

Tam olarak kapatılmamış kapı ve pencereleriniz varsa, sıcak havanın içeri girmesine ve soğuk havanın dışarı çıkmasına izin vermiş olursunuz.

Evinizi havayla yalıtmak, ucuz ve kolay bir tasarruftur! Sadece kapılarınız ve pencereleriniz için hava koşullarına dayanıklı şeritler alın. Sıhhi tesisatınızdaki, hava kanallarınızdaki ve kablo tesisatınızdaki bu sızdıran alanları kapatmak için biraz dolguya da ihtiyacınız olacak.

Cihazlarınızı Dolu Olmadıkça Çalıştırmayın.

Evet. Bulaşık makineniz, çamaşır makineniz ve kurutucunuz gibi şeylerden bahsediyoruz. Çocuğunuz eve süper kirli, kokan ve lekeli pantolonlarla gelirse, devam edip onları (tehlikeli madde giysinizdeki) kendi başınıza yıkamak isteyebilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, en büyük para israflarından biri çamaşır makinenizi sadece birkaç parça giysi için çalıştırmaktır.

Sadece birkaç çorabı ve yarın giymek istediğin gömleği yıkarken o parayı harcamak yazık olur. Bu nedenle, çamaşır günü ilan etmeden önce sepetinizde tamamen dolu olana kadar bekleyin.

Ve çamaşır makinesine çamaşır atma zamanı geldiğinde , tükettiğiniz enerji miktarını azaltmanın iki süper basit yolu vardır: daha az su (daha az çamaşır) kullanmak ve soğuk veya ılık su kullanmak.

Kurutucuya gelince, kurallar aynıdır. Kurutma makinesini tam yük dışında bir şey için kullanmayın, çamaşırları fazla kurutmamaya dikkat edin ve benzer çamaşırları aynı anda kurutmaya çalışın. Havlularınızı ve tişörtlerinizi kurutmak için iki saat harcayıp tişörtlerinizin 45 dakika önce kurumuş olduğunu ve havlularınızın hala nemli olduğunu öğrenmek kadar iğrenç bir şey yoktur.

Profesyonel ipucu: Bu nem sensörlerinin işlerini yaptığından emin olmak için herhangi bir süreli ayar yerine otomatik çevrimi kullanın.

Biraz daha derine inmek istiyorsanız, cihazlarınızın size ne kadara mal olduğunu tahmin etmek için bu kullanışlı ev enerji kullanımı hesaplayıcısını kullanın. Ve elektrik faturanızdan gerçekten tasarruf etmek istiyorsanız, kurutucuyu tamamen kesmeyi ve çamaşırlarınızı asmayı deneyin.  Bazen temel bilgilere geri dönmeniz gerekir.

Buzdolabınızı Ayarlayın.

Bu, büyük etki yaratan küçük düzeltmelerden bir diğeri. Buzdolabındaki ayarlarınıza bir göz atın. İyi bir kural, buzdolabınızı yaklaşık 35-38 dereceye ayarlamaktır. 9 Ayarların bu şekilde yapılması yemeğinizin taze kalmasını sağlar ancak ünitenizin her şeyi çok soğuk tutmak için fazla mesai yaparak fazladan enerji tüketmemesini sağlar.

Dondurucunuzu Dolu Tutun.

Pandemi sırasında stokladığınız tüm o donmuş sebzelerin ve etlerin elektrik faturanızdan tasarruf etmek için kullanışlı olacağını kim bilebilirdi. Dolu bir dondurucuya sahip olmak aslında tüm cihazınızı yalıtmaya yardımcı olabilir.

Elektrik Sağlayıcılarını Karşılaştırın

Son fakat kesinlikle en az değil, elektrik sağlayıcılarını karşılaştırın. Enerji şirketleri ürünlerini ve fiyatlarını her zaman değiştiriyor. İyi bir anlaşma almış olsanız da, bir yıl sonra farklı bir hikaye olabilir.

Elektrik Faturanızı Düşürmenizi Sağlayacak Çözüm Yolları!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!