ELEKTRİK ÜRETEN BİSİKLET YAPTILAR!

featured

Kayapınar Belediyesi Arge birimi, elektrik üreten bisiklet yaptı. Bisikleti tamamen geri dönüşüm malzemelerinden ürettiklerini belirten Kayapınar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Hatice Kübra Akyıldız, amaçlarının hem elektrik üretmek hem de vatandaşları spora teşvik etmek olduğunu vurguladı

DİYARBAKIR ONLİNE– Diyarbakır Kayapınar Belediyesi ARGE (araştırma-geliştirme)biriminde görevli 4 kişilik ekip, önemli bir projeye imza attı.  Tamamen geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak elektrik üreten bisiklet yapan ARGE Ekibi, ilk denemesinde başarılı oldu. İnsan gücünden yararlanılarak enerji üreten ekip, ürettiği elektrikle cep telefonu şarj etti, ortam aydınlatması yaptı. ‘Kendi Elektriğini Üret’ sloganıyla yapılan bisiklet, Kayapınar Belediyesi bahçesine yerleştirildi. Farkındalık yaratmanın hedeflendiği çalışmanın amacı, hem elektrik üretmek, hem de vatandaşları spora teşvik etmek.

‘İnsan enerjisi ile elektrik üretilecek’

Kayapınar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Hatice Kübra Akyıldız, yapmış oldukları çalışmayı gazetemize anlattı. Akyıldız, “Tamamen ARGE biriminin yapımı olan elektrik üreten bisiklet ilk denemesini başarıyla tamamladı. İlk denemesinde telefon şarj eden bisiklet, elektriğin bir kısmını da depolayarak üzerindeki sensör sayesinde hava kararınca kendini aydınlattı. papim Yapılan denemenin başarılı olmasının ardından bisiklet Kayapınar Belediyesi’nin bahçesine yerleştirildi. Sadece insan enerjisi ile elektrik üretebilecek bu sistem aynı zamanda bireyin günlük spor Aktivitesini bir nebze de olsa karşılayarak insan vücudunun Zinde olmasına da katkı sağlayacak” dedi. Akyıldız,elektirk üreten bisikletin bir diğer önemli özelliği  isetamamen geri dönüşüm malzemelerinden oluştuğunu söyledi.

ELEKTRİK ÜRETEN BİSİKLET YAPTILAR!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!