EYT kimleri kapsıyor? İşte EYT ile ilgili merak edilenler!

featured

Eyt kimleri kapsıyor? Eyt başvurusu nasıl yapılır? hepsi haberimizde.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilik hakkının kullanımında herhangi bir yaş sınırı olmayacağını, eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli olduğunu açıkladı.

Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeden kimler faydalanacak, başvurular nasıl yapılacak. Konu ile ilgili merak edilenleri sizin için derledik..

* Düzenleme ile 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra SSK prim başlangıcı olanlar yapılacak olan düzenlemeden yararlanamayacak.

* 8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik olma hakkı kazanacaklar.

* Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkekler de askerlik borçlanması yaparak eksik günlerini tamamlanabilecek.

* Prim şartını tamamlayan ancak sigortalılık süresini doldurmayan kadınlar 20 yıl, erkeklerde 25 bitince emekli olabilecekler.

* Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin vatandaş artık emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacak.

* Emekli olacakların hak kazandığı kıdem tazminatları için destek verilecek. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu desteğiyle işverenlere kredi imkanı sağlanması öngürüyor.

* Emekli olup çalışmaya devam edecekler için sigorta prim teşviki getirilecek. Böylece emekli olanlar için şirketlerin ödeyeceği primlerde düşüş sağlanacak. Normal çalışanla emekli çalışan arasında prim farkı kalmayacak. Düzenlemenin Meclis’e sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle olması bekleniyor.

PEKİ EYT EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vatandaşların SGK’ya gitmeden, e-Devlet üzerinden işlemleri yapmaları mümkün. e-Devlet üzerinden emeklilik başvuruları şu şekilde yapılabilecek:

* e-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ‘aylık’, ‘emekli’, ‘gelir’ kelimelerinden birini yazdıktan sonra çıkan sonuçlardan ‘gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesi’ne tıklanacak.

* Daha sonra gelen ekranda yeni başvuru sekmesine tıklanması gerekiyor.

* Tahsis talep türü olarak ise ‘yaşlılık aylığı’ seçilecek.

* SSK kapsamında aylık talep edecekler ‘4A SSK’, Bağkur kapsamında ise ‘4B Bağkur’ seçilecek. Sonra altta yer alan ‘başvur’ butonuna tıklanacak.

* TC kimlik numarası, ad-soyad bilgileri ve ikametgah adresi ekrana otomatik geliyor.

* Maaş ödemesinin yapılacağı banka seçilerek açıklama kısmına bankanın talep edilen şubesi yazılacak ve diğer iletişim bilgileri de doldurulacak.

* ‘Aylık alıyor mu?’ sorusunda da evet ya da hayır cevabı mutlaka işaretlenmeli.

* Sonraki ‘ileri’ butonuna basılacak ve son işlem olarak ‘başvur’ butonuna basılarak bilgiler SGK’ya gönderilmiş olacak.

EYT kimleri kapsıyor? İşte EYT ile ilgili merak edilenler!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!