Eyt Ne Zaman Çıkacak, Yaş Sınırı Olacak Mı? Eyt Düzenlemesi Belli Oluyor!

featured

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek çalışmada yaş sınırı olacak mı sorusu hala yanıt bulmadı. EYT çalışması için esnaflardan son derece önemli bir çağrı daha geldi. İşte haberin detayları.

EYT‘de son dakika haberler gelmeye devam ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinen EYT‘liler emeklilik için geri sayıma başladı EYT’liler emekli oldukları zaman ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor..

Yüz binlerce vatandaşın gözü EYT çalışmasında, EYT düzenlemesinde artık sona gelindi. Yaş sınırı olup olmayacağı da merak edilen konuların başında geliyor. Kadınlarda 48-50, erkeklerde 50-52 yaş sınırı en çok konuşulan aralık! Gündemde konuşulan yaş aralığının tamamen kaldırılmasının da bütçeye maliyeti üzerinde etraflıca duruluyor.

BAKAN VEDAT BİLGİN: İNŞALLAH SÖZÜMÜ TUTARIM OCAK AYINA SARKMAZ

Çalışmada son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haber vermesi bekleniyor. Bakan Bilgin, “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın, sonuna kadar Meclis’e getireceğimi söylemiştim. İnşallah sözümü tutarım Ocak ayına sarkmaz” diye açıklama yapmıştı.

PERAKENDENİN HER ALANINDA ALIŞVERİŞLER ARTACAK

Bütün seçenekler arasında EYT tazminatlarının etkisinin en hızlı hissedileceği alanın ise geniş bir sektör olan perakende sektörü olacağı tahmin ediliyor. Mobilyadan, beyaz eşyaya, teknolojiden, giyime kadar perakendenin her kolunda alışverişin artması bekleniyor. Diğer yandan bu hızlı talep artışının, zaten yüksek seyreden enflasyonu biraz daha artırabileceğine yönelik tahminler de mevcut..

EYT YASASIYLA PİYASALAR CANLANACAK

Öte yandan hükümet, EYT ile emekli olmanın önünü açacak düzenleme üzerinde çalışırken piyasalarda da EYT tazminatlarına ilişkin hazırlıklar başladı. Aracı kurumlardan gayrimenkul firmalarına, oto galerilerinden finans kuruluşlarına ve başta teknoloji olmak üzere perakendenin hemen  hemen tüm alanlarında EYT’lilerin tazminatlarını kullanmalarına ilişkin çeşitli alternatifler üretiliyor.

Yaklaşık 2 milyon vatandaşın emekli olacağına ilişkin yapılan açıklamalar, bu kişilerin toplam tazminat tutarının 500 milyar lirayı bulacağına ilişkin hesaplamalar, piyasa aktörlerinin bu paranın kullanımına ilişkin seçenek üretmesinin en büyük motivasyonunu oluşturuyor.

YENİ EMEKLİYE İNTİBAK FORMÜLÜ ÇAĞRISI GELDİ

8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların gözü kulağı EYT düzenlemesinde. Düzenlemenin detayları merakla beklenirken, Türkiye Emekliler Derneği‘nden (TÜED) ‘intibak’ çağrısı yapıldı.

EYT AÇIKLAMASI NE ZAMAN?

EYT konusunun da ele alınmasının beklendiği Kabine Toplantısı bugün yapılıyor. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın EYT düzenlemesiyle ilgili açıklama detaylıca yapması bekleniyor.

EYT’DE YAŞ ŞARTI KALKACAK MI?

Türkiye’de 8 Eylül 1999 öncesinde geçerli olan mevcut düzenlemeye göre SSK‘lılar 5 bin prim günü ve 20 yıl (bayanlar için) – 25 yıl (erkekler için) sigortalılık süresiyle emekli olabiliyorlardı. Bağ-Kur‘lular ise 9 bin prim günü (erkekler için ) – 7 bin 500 prim günü (bayanlar için) olma hakkını elde ediyordu. Fakat 8 Eylül 1999 sonrası yapılan son düzenlmeyle Bağ-Kur’lu ve SSK’lı çalışanlar için bu şartlara ilaveten bayanlarda 58 yaşını, erkeklerde de 60 yaşını doldurma şartı getirildi. Bu şartın getirilmesiyle birlikte mevcut durumda sigortalı olanlar EYT’li olmuş oldu.

Yapılacak olan düzenleme ile EYT’de yaş şartı‘nın düşürüleceği mi yoksa tamamen kalkıp kalmayacağının ise bugün yapılacak Kabine Toplantısı sonrasında netleşmesi bekleniyor.

EYT’LİLERE KISMİ EMEKLİLİK FIRSATI

8 Eylül 1999 öncesinde yapılan düzenlemeye göre 3600 prim günü, 15 yıl sigortalılık süresi ve kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşını dolduran SSK‘lı çalışanlar kısmi olarak emeklilik hakkı kazanıyorlardı.

Aynı şekilde yaş şartları ve sigortalılık yılları aynı olmakla beraber 5 bin 400 prim gününü tamamlayan Bağ-Kur’lularda kısmi emeklilikten yararlanabiliyorlardı.

NASIL EMEKLİ OLUNUYOR?

1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortaları ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilirken, prim ödeme gün sayısı işçilerde (SSK) 7200, esnaf ve çiftçilerde (Bağ-Kur) ise 9000’e çıkartıldı. Kanun yürürlüğe girdiğinde kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı kademeli olarak yükselmekte ve 2048 yılında kadın ve erkek sigortalı ayrımı yapılmadan 65 yaşa yükselecek.

Örnek verecek olursak, ilk defa çalışmaya Ağustos 2022’de başlayacak bir kişi, hiç ara vermeden 7200 gün çalışması halinde prim koşulunu Ağustos 2042’de yerine getirmiş olacak. Ağustos 2042’de prim koşulunu yerine getiren erkek sigortalı 64 yaşında, kadın sigortalı ise 62 yaşında emeklilik hakkını kazanabilecek.

Eyt Ne Zaman Çıkacak, Yaş Sınırı Olacak Mı? Eyt Düzenlemesi Belli Oluyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!