Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatma uygulaması bugün başladı

featured

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan turistik Gazi Caddesi’nde hafta sonları araç trafiğine kapatılma kararı bugün itibariyle uygulanmaya başlandı. Karar sonrası, önceleri işlek olan caddede sessizliğin hakim olduğu görüldü.

Diyarbakır’ın gözde merkezi konumunda bulunan Sur ilçesindeki Gazi Caddesinde hafta sonları farklı trafik uygulaması hayata geçirildi. Ayrıca ticari taksi, banka araçları ve kargo araçlarının geçişine izin verileceği belirtildi, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 12.11.2020 Tarih 2020/3-2 Sayılı UKOME Kararı İle Nakliye ve Lojistik Araçları Saat 19:00 ve 09:00 Arası Giriş Yapabileceklerdir.”

Tarihi kent Diyarbakır’ın en kalabalık caddesinde alınan karara vatandaşlardan tam not almıştık. Kararın çok önceden uygulanması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, dar olan caddenin araçların daha da bunalttığını söyleyerek karara destek verdiklerini belirtmişlerdi.

BELEDİYE DUYURMUŞTU

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan duyuruda, “Hemşehrilerimizin dikkatine 19 Ağustos Cumartesi gününden itibaren; Gazi caddesi Yaz aylarında 10.00 – 19.00 Kış aylarında 10.00 – 18.00 Saatleri arasında Hafta Sonları Araç Trafiğine Kapatılacaktır.” kararın uygulanacağı açıklanmıştı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri, İnönü Bulvarı’ndan gelen araçaların Gazi Caddesine girişine izin vermedi. Ancak saat 10.00’dan önce gelen esnafın, aracını park ettmesi dolayısıyla caddede tamamen boş kalmadı.

– Esnaf, hafta içi uygulanmasını istemiyor
Gazi Caddesinde işyeri olan Süleyman Akbulut, caddenin trafiğe kapatılmasının esnafa katkısı olmayacağını söyledi.

Turizm bölgesi olması dolayısıyla hafta sonu caddenin kapalı olmasına razı olduklarını aktaran Akbulut, bazı kesimlerin mesai günlerinde de kapalı kalmasını talep ettiğin işaret etti.

Kuyumcular Çarşısına altın almaya gelenlerin araç olmadan caddeye gelmeyeceğini dile getiren Akbulut, ”Vatandaş üzerindeki para ve altın ile Gazi Caddesi’nde dolaşmayı haklı olarak tercih etmez. Güvenlik kaygısı dolayısıyla gelmezler. Ayrıca alış verişe gelenler eşyayı evine nasıl götürecek? Bu nedenle hafta içi uygulanmasına karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatma uygulaması bugün başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!