HDP binasına saldıran kişiye yakalama kararı

HDP binasına saldıran kişiye yakalama kararı
12 Ekim 2023 11:37

HDP İstanbul İl Örgütü binasına spreyli boyayla saldıran Mehmet Bayezit’in yargılandığı dava ertelenirken, yakalama kararı çıkartılmasına karar verildi.

HDP İstanbul İl Örgütü binasına 25 Mart tarihinde bir kez daha spreyli boya ile saldıran Mehmet Bayezit için “Siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” gerekçesiyle açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mehmet Bayezit, aynı binaya 21 Şubat’ta da saldırı yapmış ama tutuklama talebine rağmen serbest kalmıştı.

MA’nın haberine göre partililer ve avukatlar duruşmada hazır şekilde bulundu. Bayezit duruşmaya katılmadı. HDP İl Örgütü yöneticisi Adalet Ülkü, 20 bin TL’nin üzerinde masraflarının olduğunu ve şikayetçi olduklarını belirtti.

Partinin avukatı Ferdi Yamar ise, HDP’nin iktidar tarafından sürekli hedef gösterildiğine işaret ederek, partinin İzmir’deki binasına dönük saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesini hatırlattı. Yamar, bu tür saldırıların önüne geçilmesi için caydırıcı kararlar verilmesini istedi. Yamar, iddianamenin hızlıca hazırlandığını belirterek “En azından kişinin kiminle bağlantılı olduğu araştırılmalıydı. Bu eylemin bir alt yapısının olması kuvvetle ihtimaldir. Kamera kayıtlarında da görüleceği gibi saldırgan keşif yaptıktan sonra il binasına saldırıyor” dedi.

Yamar, sanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Mahkeme, sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, saldırı sonrası oluşan maddi zarara ilişkin faturaların dosyaya sunulmasını isteyerek, duruşmayı 15 Ocak 2024’e erteledi.

KAYNAK: M.A

ETİKETLER: , ,
Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.