İki Gözüm Diyarbakır Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreni Düzenlendi

featured

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Diyarbakır İki Gözüm 4 Mevsim” fotoğraf yarışmasının açılışı ve ödül töreni bugün yapıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl Kasım ayında dünyada bir ilk olan kentin dijital fotoğraf platformu olarak kurulan “İki Gözüm Diyarbakır” projesi kapsamında gerçekleştirilen “Diyarbakır iki gözüm 4 Mevsim” fotoğraf yarışmasında dereceye giren 33 eser Keçi Burcu’nda sergilenmeye başladı.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, açılışta yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel güzelliklerin tanıtılması amacıyla “İki Gözüm Diyarbakır” dijital fotoğraf platformunu kurduklarını söyledi. Kentte yaşayan ve dışarıdan turist olarak gelen herkese Diyarbakır’da yakaladığı bir anı fotoğraflayıp bu platforma yüklemelerini istediklerini ifade eden Vali Su, uluslararası ve ulusal fotoğraf sanatçılarından oluşan bir jüri tarafından değerlendirmenin yapıldığını aktardı.

Farklı mecralarda Diyarbakır’ın tanıtımını yapıyoruz

Vali İhsan Su, platformla ilgili şunları dile getirdi: “Çok yönlü açılardan ilimizin fotoğraflarını oluşturduğu bir arşiv, bir platform oluşturmuş olduk. Bunun bize bir büyük faydası da geleceğe yönelik arşiv oluşturduk. 100, 150, 200 yıl sonra, Bu fotoğraflara bakıp buralar tabii hangi hale gelecek, nasıl olacak? 200 yıl sonra nasıl bir Diyarbakır bilemiyoruz ama 200 yıl sonra bu fotoğraflara bakanlar Diyarbakır’a ilgili bir fikir edinecekler.” Kentteki huzur ve güven ortamına da dikkati çeken Vali Su, şunları söyledi:

“İlimizdeki huzur ortamının sağladığı bir turizm hareketi var. Bu sene Allah izin verirse bir milyon turisti aşacağız. Şu anda geçen ay ki rakamlara göre konaklamada 800 bini geçtik, inşallah bir milyonu aşacağız. Bu neyle olacak? Tanıtımla. Biz farklı mecralarda farklı alanlarda ilimizin tanıtımını yapıyoruz. İşte bu yarışma, bu dijital platform da yine ilimizin tanıtımına önemli bir katkı sağlıyor, sağlamaya da devam edecek.” Vali Su, konuşmasının ardından fotoğraf yarışması birincisi Fatih Yılmaz, ikincisi Kübra Soylu, üçüncüsü Emrah Ildız’ın ödüllerini verdi.

Sergileme ve ayın şampiyonları ödülleri ise Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Sur Kaymakamı Asım Solak, Çınar Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü tarafından verildi. Fotoğraf Sergisi 31 Aralık’a kadar vatandaşların ve fotoğrafseverlerin ziyaretine açık olacak.

İki Gözüm Diyarbakır Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreni Düzenlendi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!