İMO Diyarbakır Şubesinden Hasar Tespit Uyarısı

featured

Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 büyük deprem sonrasında etkilenen 10 kent arasında bulunan Diyarbakır’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü ve İMO Diyarbakır Şubesi tarafından hasar tespit çalışmaları hızlı bir şekilde başlatılırken, bazı mühendislik firmalarının ücret karşılığında “hasar tespit çalışmaları” başlatmasına karşı İMO’dan uyarı geldi.

İMO tarafından yapılan son dakika açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğünce hasar tespit çalışmalarını başlatıldığını ve İMO’nun da bu çalışmalara katıldığı belirtildi.

PARA KARŞILIĞINDA HASAR TESPİT ÇALIŞMASINA DİKKAT

Hasar tespit çalışmalarında uzmanların bir çekiç yardımıyla kolon ve kirişlerdeki sıvaları sıyırarak beton yüzeyindeki çatlakların izlendiği belirtilen açıklamada, bunun kamuoyunda yetersiz görüldüğüne dair iddiaları kendilerine geri dönüş olduğu söylendi. Hasar tespit çalışmalarında başka cihazların kullanılması gerektiğini, karot alınması gerektiği gibi iddiaların sıklıkla duyulduğunu ifade edilen açıklamada, bu tür duyulan haberlerin kaynağı olarak ise hasar tespit çalışmalarını belli bir ücret karşılığında yapmaya çalışan bazı mühendislik firmalarının olduğu işaret edildi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARININ BİLİMSEL OLARAK DOĞRU OLDUĞU AÇIKLANDI

Diyarbakır’da bu iddiaların ortaya çıkmasıyla beraber şu uyarılarda bulunuldu, “Halkımız bu kişilere prim vererek yeniden mağdur durumuna düşmemelidir. Yapılan ön hasar tespit çalışmaları ise bilimsel olarak doğrudur ve yeterlidir. Yapı yönetimiyle paylaşılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi web sitesindeki portalda yer alan raporları esas almamız gerektiğini kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz” açıklaması yapıldı.

İMO Diyarbakır Şubesinden Hasar Tespit Uyarısı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!