İSİG Açıkladı: 1 Yılda En Az 843 İnşaat İşçisi Hayatını Kaybetti!

featured

İSİG Meclisi’nin 2022 yılı için iş cinayetleri raporu yayımlandı. Açıklanan rapora göre 2022’de en az bin 843 işçi çalışırken hayatını kaybetti. İşte detaylar..

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2022 yılında yaşanan işçi cinayetlerine ilişkin hazırladığı geniş çaplı raporunu yayınladı. AK Parti’nin iktidarı boyunca 30 bin 546 işçinin hayatını kaybettiği açıklarken raporda, “MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği), TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği), TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ve benzeri patronların yüzü gülerken ücretler eridi, sendikal hareket ve genel anlamda emek hareketi zayıflatıldı, grevler yasaklandı, kentler rant haline getirildi, doğa talan edildi ve binlerce işçi işyerlerinden eve geri dönemedi” denildi.

Her gün 5 işçi yaşamını yitirdi

2022 yılında en az bin 843 iş cinayetinin yaşandığı açıklanan raporda, her gün en az 5 işçinin yaşamını yitirdiği aktarıldı. Raporda, “Tüm iş cinayetlerinde ölen işçilerin yüzde 5’i sendikalıdır tespitiyle ‘sendikalı olmak iş cinayetlerini önler’ diyebiliriz. Diğer yandan Amasra örneğini de değerlendirince ‘sadece sendikalı olmak yetmez örgütlü de olmak gerekir’ demek lazım.

Zira iş cinayetlerini işçi örgütlülüğü, işçi denetimi önler; sendikaya üye olmak ve toplu sözleşme imzalamak, Soma’da olduğu gibi Amasra’da da bu örgütlülüğün ve denetimin hayata geçirilmediğini göstermişti” ifadeleri kullanıldı. Raporda işçi cinayetlerinin en çok yaşandığı ilin, 256 işçi ölümüyle İstanbul olduğu kaydedilirken en az ölümlün ise 36 işçiyle Urfa olduğu belirtildi.

İSİG Açıkladı: 1 Yılda En Az 843 İnşaat İşçisi Hayatını Kaybetti!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!