Koronada illere göre son durum.. Diyarbakır’da 2.ci Dalga Endişesi..!

featured

 

Normalleşme süreciyle birlikte Türkiye’nin bazı şehirlerinde vaka sayısı hızla artmaya başladı. Risk haritasında öne çıkan iller olan Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Kayseri, Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki vatandaşlarda “ikinci dalga” endişesi yaşanıyor..

Türkiye korona virüsü salgını nedeniyle mart ayından bu yana yaşadığı karantina ve kısıtlama sürecinden ‘yeni normal’ koşullarına geçmeye çalışıyor. Ancak özellikle maske ve sosyal mesafe kurallarının uygulanması konusunda yaşanan sorunlar, kalabalık taziye ve ziyaretler hastalığın bazı illerde ‘ikinci dalga’ yaratma endişesine yol açacak oranda yükselmesine neden oluyor.

Bu nedenle yeniden bazı kısıtlamalara gidilebileceği yönünde öngörüler dile getirilse de son gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısından bu yönde bir karar çıkmadığı açıklandı. Ancak yapılan açıklamalar ismi bir süredir gündemde olan bazı illerde daha dikkatli olunması gerçeğini de gösteriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye, 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile bu konuda dünyada 51. sırada yer alıyor. Toplam vaka sayısına kıyasla yüzde 2,67 ölüm oranıyla ise 81’inci sırada.

Vefat oranının en yüksek olduğu il: Gümüşhane

Türkiye’de Mart ayı sonunda günde bin 500 civarı vaka varken bunların yarısı zatürree oluyor ve yoğun bakım tedavisi gerektiriyordu. Şimdi ise yüzde yüzde 9.4’ü bu durumda. Yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18.2 günden 2.7 güne indi. Son veriler ışığında vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il 12.4 ile Gümüşhane olurken, en düşük olduğu il ise 0.33’le Kilis. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer illerde de dikkat çeken veriler ortaya çıktı. İşte risk haritasında öne çıkan iller ve günlük vaka sayıları…

Ankara: Son 1 ayda Ankara’da günlük ortalama vaka sayısı 127, son 1 haftada günlük ortalama sayısı 155, Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.

İstanbul: Son bir ayda İstanbul’da ortalama vaka sayısı 653, son bir haftada ortalama vaka sayısı 620, son üçü günde ortalama vaka sayısı 610’du, düne göre baktığımızda bu sayı 700’leri geçti.

İzmir: Son bir ayda İzmir’de günlük ortalama vaka sayısı 32 son bir haftada günlük ortalama sayısı 38 son 3 günde ortalama vaka sayısı 34.

Bursa: Son bir ayda Bursa’da, günlük ortalama vaka sayısı 64, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 84, son 3 günde ortalama vaka sayısı 93. Son gün 100’e kadar çıkmış oldu. Bursa’da hızlı bir artış var.

Kocaeli: Son bir ayda  Kocaeli’de, günlük ortalama vaka sayısı 78, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 91, son 3 günde ortalama vaka sayısının 113. Artış devam ediyor.

Konya: Son bir ayda Konya’da günlük ortalama vaka sayısının 41, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 73, son 3 günde ortalama vaka sayısı 88.

Kayseri:  Son bir ayda  Kayseri’de, günlük ortalama vaka sayısı 14, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 25, son üç günde ortalama vaka sayısı 28. Sağlık Bakanlığı’na göre durum daha kontrollü.

Diyarbakır: Diyarbakır’da günlük ortalama vaka sayısı 58, bir ayda 81, son üç günde ise 87. Son günde 100’lere yaklaştı.

Şanlıurfa: Son bir ayda Şanlıurfa’da, günlük ortalama vaka sayısı 25, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 42, son 3 günde ortalama vaka sayısı 43. (Haber Merkezi)

 

Koronada illere göre son durum.. Diyarbakır’da 2.ci Dalga Endişesi..!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!