Kürt Dili ve Kültür Ağı artık canlı yayında.

featured

Kürtçenin korunması ve geliştirilmesi için kurulan Kürt Dil ve Kültür Ağı, dijital medya platformu üzerinden yayınlar yapmaya başlıyor. Diyarbakır’da yapılan çalıştayda belirlenen 18 tematik masada bulunan kişiler, sırayla farklı konularda yayınlar yapacak. İlk yayın Instagram hesapları üzerinden Dr. Erdal Sipan ile tüm dünyayı etkisi altına alan korona salgınına ilişkin gerçekleştirilecek.

Sosyal mecrayı verimli kılmak

Çalıştay sırasında sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanma kararı aldıklarını söyleyen Ağ’ın sekreteryasında bulunan Baver Berşev, Kürt halkının kendi diliyle bilgiye ulaşmayı arzuladıklarını söyledi. Sosyal mecranın, insanların düşüncelerini paylaştığı, yine tartışmanın esas olduğu bir zemin sunduğunu belirten Berşev, özellikle gençler arasında kullanımı hızlı bir yükseliş gösteren bu alanı verimli kılmak istediklerini kaydetti. Berşev, önlerine koydukları çalışmanın yaratacağı etkileşim ile bir araya gelen Kürtlerin düşünce alışverişinde bulunması ile ortaya çıkacak yeni fikirlerin aynı zamanda Ağ’ın çalışmalarını da zenginleştireceğini belirtti.

Farklı konular tartışılacak

Yayınlarını ilk olarak Instagram hesapları üzerinde gerçekleştireceklerini ve zaman içerisinde açmış oldukları Youtube kanallarını da aktif bir şekilde kullanmaya başlayacakları bilgisini veren Berşev, Kürtlerin kanala abone olmasını istedi. Her hafta farklı gündemlerle iki yayın yapmayı planladıklarını aktaran Berşev, konuşmacıların da alanlarında uzman olan kişilerden oluşacağını kaydetti. Berşev, tiyatro, sinema, edebiyat, dil, ekonomi, tarih ve Kürt yayıncılığının yaşadığı sorunların yanı sıra insanların gündeminde olan hafta içerisindeki gelişmeler üzerinde de duracaklarını söyledi.

Kürt Dili ve Kültür Ağı artık canlı yayında.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!