‘Kürt sorunu diyalogla çözülür’

featured

Kürt sorununun ancak diyalog ve karşılıklı anlayışla çözülebileceğini belirten Amed Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Siraç Çelik, “Keyfi uygulamalardan vazgeçilip halkımızın ihtiyacı olan onurlu bir barışı tesis etmenin önündeki engelleri bir an önce kaldırması gerekiyor” dedi

DİYARBAKIR ONLİNE– Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube’de “Barış hemen şimdi” konulu basın toplantısı gerçekleştirdi. Platform bileşenlerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yöneticileri, HDP Gençlik Meclisi üyeleri ve Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yetkililerinin katıldığı açıklamada “Barış talebimizde ısrarcıyız” yazılı pankart açıldı. Açıklama yapan Amed Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Siraç Çelik, Cumhuriyet tarihi boyunca statüko ve demokrasinin sürekli çatışma halinde olduğunu belirterek, 1921’de yapılan anayasanın halklar açısından bir umut yarattığını, ancak bu heyecanın 1924’de yapılan anayasasıyla son bulduğunu dile getirdi.

‘Farklı inançlar tehdit olarak görüldü’

Ülke içinde farklı kimlik ve inançtaki halkların, kurulan bu sistem tarafından sürekli bir tehlike olarak görüldüğüne dikkat çeken Siraç, “Bu da beraberinde farklılıklara karşı baskı politikasını doğurmuştur. En ufak hak taleplerinin şiddetle ve baskıyla karşılık bulması sorunları daha da çıkılmaz bir hal almasıyla sonuçlanmıştır. Hele bir de demokratik süreçlerin önünü gelenekselleşen darbelerle tıkanması, halkımız açısından ciddi sıkıntılara sebep olmuştur. Biliyorsunuz ki çözülmeyen ya da çözülemeyen problemler, 40 yıl önce çatışmalara dönüşmüş ve bu çatışmalardan kaynaklı olarak binlerce insanımız hayatını kaybetmiştir” şeklinde konuştu.

‘Hukuksuzluklar yaşamın her alanına sirayet etti’

2013 yılındaki çözüm sürecine değinen Çelik, “Ucuz siyasi hesaplar süreci ortadan kaldırdı ve ülke kaosa sürüklendi. Ülke siyasal ekonomik ve sosyal krizin pençesine düştü çözümsüz sorunların üzerini kapatmak için yeni maceraları halkımızın gündemine koyan iktidar her geçen gün içine düştüğü kriz sarmalına halkımızda koydu. Yaşamın her alanına sirayet eden hukuksuzluklar somut şekilde cezaevlerin de karşımıza çıkmakta her türlü hak ihlallerinin yaşandığını görüyoruz. Hasta tutuklular görmezden gelinip ölüme terk ediliyor, en temel haklar olan aile görüşmesi ve avukat görüşmeleri engelleniyor. Bunun yanında ülkedeki anti demokratik hukuk uygulamaları sonucu cezaevleri demokratik siyaset yapmak isteyenlerle dolduruluyor” ifadelerini kullandı.

‘Diyalog ve karşılıklı anlayış’

Kürt sorununun ancak diyalog ve karşılıklı anlayışla çözülebileceğini vurgulayan Çelik, eski yöntemlerden ısrar etmenin daha fazla acı ve gözyaşına sebebiyet vereceğini söyledi. Dünyada çözümü belli olan süreçlerin örnek alınarak bir an önce adım atılması gerektiğini kaydeden Çelik, “Keyfi uygulamalardan vazgeçilip halkımızın ihtiyacı olan onurlu bir barışı tesis etmenin önündeki engelleri bir an önce kaldırması gerekiyor. 2013 yılındaki gibi ülkeyi yönetenlerin tekrardan inisiyatif alıp tarafların çözüm için bir araya gelmesinin koşulları sağlanmalıdır. Ülkemizde onurlu bir barış hem ülkemize hem de Ortadoğu ya sirayet edip kısır ve çözümsüz süreçleri ortadan kaldıracaktır” diye belirtti.  “Demokrasi ve barışın tecridi, karanlıklara teslim olmaktır” diyen Çelik, yetkilileri halkların ihtiyacı olan barış ve demokrasiyi temin etmek için taraflarla görüşmeleri başlatmasını talep etti. (Haber Merkezi)

‘Kürt sorunu diyalogla çözülür’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!