Medikal maske değil, kumaş maske kullanın!

featured

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), korona virüsü salgınından korunmak için maske kullanımı hakkında tavsiyesini değiştirerek kamusal alanlarda maske takılması gerektiğini duyurdu. DSÖ’nün açıklamasında, ‘medikal maske yerine kumaş maske kullanılması’ önerildi ve yeni verilerden yola çıkarak maskelerin ‘potansiyel olarak bulaşıcı damlacıklara karşı bir bariyer’ oluşturduğu ifade edildi.

‘Bulaşma riskini azaltır’

DSÖ, bulaşma riskini azaltmak için kamusal alanlarda kumaş maske takılmasını önerdi. Son haftalarda yapılan araştırmalardan elde edilen verilerin değerlendirildiğini aktaran örgüt, maskelerin bulaşma riskini azalttığını ancak ‘yanlış bir korunma duygusu’ verebileceğini aktarıldı.

‘Kumaş maske öneriyoruz’

DSÖ’den Dr. Maria Van Kerkhove, ‘tıbbi maske yerine kumaş maske kullanılmalı’ dedi. Ancak DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, maskelerin tek başına yeterli olmayacağı konusunda uyarıda bulundu.

Van Kerkhove, “Hükümetlere, halkın maske takmasını teşvik etmesini öneriyoruz” dedi ve şu ifadeleri kullandı: “Ve biz medikal maske değil, kumaş maskeyi öneriyoruz. Yeni araştırma verileri var. Bu doğru olarak uygulanırsa, potansiyel bulaşıcı damlacıklara karşı bir bariyer olabilir.” Kaynak: Duvar

Medikal maske değil, kumaş maske kullanın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!