Meteoroloji açıkladı: Diyarbakır’a yağmur ne zaman yağacak?

Meteoroloji açıkladı: Diyarbakır’a yağmur ne zaman yağacak?
2 Ekim 2023 17:06 | Son Güncellenme: 2 Ekim 2023 17:14

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Diyarbakır dahil 5 kentte yarın (3 Ekim) gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu. Ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda yaşanacak aksamalara karşı tedbir alınması gerektiği bildirildi. ⇓

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15. Bölge Müdürlüğü, tarafından yapılan duyuruda, “Yapılan son değerlendirmelere göre; bölgemizde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların 03.10.2023 (Salı) günü Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Şırnak çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” açıklamasına yer verildi.

Yağış Şiddeti Sınıflandırması

Hafif Yağış
1-5 kg/m²

Orta Kuvvette Yağış
6-20 kg/m²

Kuvvetli Yağış
21-50 kg/m²

Çok Kuvvetli Yağış
51-75 kg/m²

Şiddetli Yağış
76-100 kg/m²

Aşırı yağış
100 kg/m² üzeri

Not: 12 Saatlik periyotta miktara bağlı değerlendirme yapılmış ve bölgeler arası topografik farklılıklar dikkate alınmadan sınıflandırılmıştır.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.