MHRS’den Randevu Alıp Gitmeyenlere Yasak Geliyor!

featured

Sağlık Bakanlığı, MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranının son 1 ayda yüzde 21 olarak gerçekleştiğini açıkladı, yeni iki uygulamayı duyuran bakanlık, MHRS üzerinden randevu alıp gitmeyen ve iptal de etmeyen kişilerin, 15 gün süreyle tekrar aynı branştan randevu alamayacağını açıkladı..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Merkezi Hekim Randevu Sistemi‘nde (MHRS) iki yeni uygulama başladığını duyurdu.

Randevularda sorun olduğunu belirten Bakan Koca, “MHRS randevu sorunları, beklenen iyileşme sağlanıncaya dek, odaklanacağımız bir numaralı konudur. Sistemde oluşan gereksiz yük artışı ve vakit kaybına karşı iki uygulama başladı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı, bizi şu an hayal edilemeyen noktalara götürebilir” ifadelerini kullandı.

RANDEVULARA GİTMEYEN AYNI BRANŞTA 15 GÜN TEKRAR RANDEVU ALAMAYACAK

Buna göre MHRS üzerinden randevu alıp gitmeyen veya iptal etmeyen kişiler, 15 gün süreyle tekrar aynı branştan randevu alamayacak. Ayrıca aldığı randevunun öncesinde aynı branşta muayene olan ve bu nedenle randevusu boş geçtiği saptanan kişiler için de aynı durum geçerli olacak.

Bakanlık iki uygulamayla, hastaların MHRS randevuları konusunda zorluk yaşamasının önüne geçilmesini amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı son 1 ayda yüzde 21 olarak gerçekleşti. Bu oran, muayene ihtiyacı olan hastaların hekime erişiminde engel oluşturuyor” denildi ve şöyle devam edildi:

“Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında vatandaşların karşısına ‘Sayın vatandaşımız, randevunuza gitmeme veya gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeme durumunda aynı branştan tekrar randevu almanız ancak 15 gün sonra mümkün olacaktır’ uyarısı çıkıyor. Randevulara gidemeyecek olan hastaların, randevusunu iptal etmesi diğer hastalara yer açılması yönünden önem taşıyor. Sistemde hem internet sitesi üzerinden, hem de SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal servisleri bulunuyor.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha sonra yaptığı açıklamada, “Halen her beş kişiden bir vatandaşımız doktor randevusuna gelmiyor. Her beş kişiden biri neden randevu alıyor? Hasta, sağlıklı, tartışmamız gereken bir konu. Her devlet sorunların üstesinden toplumuyla beraber gelir. Yeri gelince şu soruyu sorabilirsiniz: Randevuna neden gitmedin dostum?” açıklamasını yaptı.

MHRS’den Randevu Alıp Gitmeyenlere Yasak Geliyor!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!