Mızraklı’ya ‘Propaganda’ Davası..

featured

Görevden alındıktan sonra yargılandığı davada “Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak”tan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’ya “Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçundan dava açıldı.

Hdp’den milletvekili olduğu dönemde yaptığı bir konuşma ve katıldığı 6 eylem ve etkinlikten dolayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Mızraklı hakkında “Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamasıyla hakkında hazırladığı iddianame Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Mahkeme ilk duruşma için 12 Ekim’e gün verdi.

Mızraklı’nın Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde “Silahlı Terör Örgütü Olmak” suçundan yargılandığı ve mahkum edildiğine işaret edilen iddianamede, davada suçlama konusu yapılan eylem ve etkinlikler nedeniyle “Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak”tan ayrıca yargılanması gerektiği kaydedildi.

‘MÜKERRER SORUŞTURUMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR’

Tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde kalan Mızraklı’nın iddialara karşı savunmasına da yerilen iddianamede, Mızraklı’nın söz konusu iddialardan yargılandığını ve söz konusu iddialara ilişkin suçlamanın milletvekili dokunulmazlığı kapsamında olduğuna işaret ettiğine yer verildi. İddianameye yansıyan ifadesinde, söz konusu suçlamalar nedeniyle hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığına dikkati çeken Mızraklı, “O dosyada aynı eylem ve etkinlikler ile ilgili zaten yargılanıyorum. Dolayısıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyası celp edilerek mükerrer soruşturmanın önüne geçilmesi gerekmektedir.” dedi.

‘ŞİDDET ÖVGÜSÜ İÇERMEYEN ETKİNLİKLERDİR’

İfadesinde iddianameye konu olan suçlamaların milletvekili olduğu partisi Halkların Demokratik Partisi’nin düzenlediği etkinlikler olduğunu, bu etkinliklerin de siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu belirten Mızraklı, ifadesinde, “Söz konusu etkinliklerde tarafımca yapılan konuşma içeriği bulunmamakla birlikte bu etkinliklerin tamamı kamuya açık ve şiddet övgüsü içermeyen etkinliklerdir. Soruşturma konusu edilmeleri bile başlı başına hukuksuzluktur.” ifadelerini kullandı.

PASİF HAREKET SUÇLAMASI

İddianamede yer alan suçlamalara ilişkin Mızraklı’nın “aktif hareketlerle ya da örgütün propagandasının yapıldığı etkinliklerdeki pasif hareket ve manevi destekle etkinliğin yayma ve deklare etme amacının gerçekleşmesine katkı sağlayarak, Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçunu işlediği bu suç kapsamında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesince ağırlaştırıcı hüküm uygulanarak cezalandırılması istendi.

NE OLMUŞTU

Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili iken milletvekilliğinden istifa eden Selçuk Mızraklı, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında yürüttüğü bir soruşturma gerekçesiyle Mızraklı’yı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alarak yerine kayyım atadı.

Daha sonra hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle tutuklanan Mızraklı, 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında açılan “Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak” suçundan açılan davadan 9 yıl 4 ay 15 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Mızraklı’nın avukatları, yerel mahkemenin kararına Yargıtay’da itirazda bulundu. İtiraz süreci devam eden Mızraklı hala, Kayseri Bünyan 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu buluyor.

Mızraklı’ya ‘Propaganda’ Davası..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!