Naci Görür, Diyarbakır depremi sonrası açıklama yaptı

featured

Diyarbakır’da dün 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. Diyarbakır’ın ardından bir deprem de Akdeniz’de oldu. AFAD, dün saat 15.25’te Diyarbakır’ın Hani ilçesinde 16.81 kilometre derinlikte 4.2 büyüklüğünde deprem olduğunu açıkladı.

Halk TV canlı yayınına konuk olan Diyarbakır’daki depremi değerlendiren yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 4.2 büyüklüğündeki depremle ilgili şunları söyledi: “Kayseri, Adıyaman, Hakkari’de hareketler olabilir” İşte detaylar ⇓

DAHA BÜYÜK DEPREMLER YAŞANIR MI?

Ben bu bölgede bu nitelikli depremler olursa bizi şaşırtmayacağını daha önce ifade ettim. Son derece doğal. Şimdi Doğu Anadolu bölgesi Arap levhasında Bitlis-Zagros dağ kuşağıyla ayrılıyor. Arap levhası sürekli olarak kuzeye doğru hareket ediyor, Avrasya’ya doğru.

Arada da Doğu Anadolu bölümü bulunuyor. 6 Şubat depremleri olunca da Arap levhası kuzeye doğru 7 – 7.5 metre atılmıştır, Doğu Anadolu’yu daha da sıkıştırmıştır. Adıyaman – Hakkari arasında zaman zaman sıkışma kökenli depremler olursa pek şaşırmam. Bunların bu aralar sık görülmesinin nedeni 6 Şubat depremleridir. Bu depremler sağa sola belli yerlere stres transfer etmek suretiyle dengesini, stres alanını değiştirdiler. Doğu Anadolu fayının olduğu bölgede oraya yakın alanlara Kayseri, Adana Havzası, Adıyaman, Hakkari arasında buralarda birtakım hareketler yaşanabilir. Şuralarda şu büyüklükte deprem olacak demiyoruz, uyarıyoruz. Maraş depremlerini senelerce uyardık, sonucunu da gördük işte.

Bunlar daha büyük 7 ve üzeri depremler üretebilir. En son 2011 Van depremi mesela. Faylar hareket ettikçe bloklar yılda tektonik olarak bizim hissetmeyeceğimiz derecede harekete maruz kalırlar.

ANADOLU’NUN BÜYÜK KISMI BİR YILDA 2.5 SANTİM YUNANİSTAN’A DOĞRU YAKLAŞMAKTA:

Diyelim ki bugün bir deprem oldu, tekerrür periyodu 500 sene ise biriktirecek, sonra yine deprem gerçekleşecek. Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu Marmara Denizi’nden geçiyor. Bunun GPS yöntemiyle, uzaydan ölçüm yöntemiyle yılda 2.5 santim bu fayın hareket ettiği biliniyor. Anadolu’nun büyük kısmı bir yılda 2.5 santim Yunanistan’a yaklaşıyor. Deprem bu hareketin takılıp kaldığı yerde oluyor. 160 km uzuluğunda, bıçakla kesilmiş gibi değil. 20 km ne topografya var. 2.5 santim hareket ettiğinde bile fayın bir kısmı bu harekete direniyor.

ŞARTLARI GÖRÜYORUZ: Takıldığı yerde stres birikiyor. biriken stres ne zaman ki sürtünme kuvvetini aşıyorsa orada pat diye deprem oluyor. Biz fayda ne kadar stres biriktiğini aşağı yukarı biliyoruz. Nasıl ki Maraş’a bağırdık, Elazığ’ı uyardık. Şartları görüyoruz. Tekerrür periyodunu tarihi depremlerden biliyoruz. açıklamalarında bulundu.

Naci Görür, Diyarbakır depremi sonrası açıklama yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!