Ormanbağı köyü öğrencileri Hz Muhammed’in güzel ahlakını anlattı

Ormanbağı köyü öğrencileri Hz Muhammed'in güzel ahlakını anlattı

DİYARBAKIR ONLİNE – Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı olan Ormanbağı köyü Hayrettin Dindar Ortaokulu öğrencileri Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen siyer yarışmasına katıldı.

Önceki gece yoğun kar yağışı nedeni ile yolları kapanan ve saatler süren yol çalışmasının ardından ulaşıma açılan Siirt’in Ormanbağı köyü, Peygamber Sevdalıları Vakfının yetkilileri tarafından soru kitapçıkları ulaştırılarak yarışmaya katılımları sağlandı.

Okudukları siyer kitabından güzel dersler çıkaran öğrenciler Peygamber Efendimizin güzel ahlakını o kadar güzel tanımladı ki bu yarışmanın çocuklara neler kattığı görülmeye değerdi.

Öğrencilerden kimi, Peygamberimizin sırdaş kişiliğini kimi sevgi ve saygıyı kimi dürüstlüğü kimi de ailesine karşı hoşgörüyü öğrendiğini söyledi.

Öte yandan kimi öğrenciler de şefkat ve merhameti kimi huzur ve mutluluğu, kimi yalan söylememeyi kimi de savaşlarını ve mücadelesini Peygamberimizin hayatından öğrendi.

Verilen mesajlara bakıldığında kaybedeni olmayan Siyer Yarışması’nın herkesin hayatına önemli bir şeyler kattığı ortada.

 

“İyi, akıllı çocuklara yol gösteren ve sırdaş kişiliğini öğrendim”

Siyer kitabını tam 10 kez okuduğunu ve özetini çıkararak sorular çıkardığını ifade eden Sibel İlban, “Bu konuda öğretmenimizde oldukça yardımcı oldu. Evde hem ablam hem de annem bana çalışmamda yardımcı oldu. Annem sorular sordu, ben cevapladım. Okuduğum kitapta Peygamber Efendimizin çocukluğunu, savaşlarını, Hazreti Hatice ile nasıl evlendiğini öğrendim. Peygamber Efendimiz çok iyi, çok akıllı, çocuklara yol gösteren ve onlarla sırdaş olan kişiliği hakkında bilgi sahibi oldum. Çocukları mutlu etmek için çok çaba harcayan bir insandı. Özellikle Peygamberimizin çocuklara çok merhamet ve şefkat gözettiğini öğrendim.” şeklinde konuştu

“Peygamberimizi çocuklara sevgisini ve çocukların da ona olan sevgi ve saygısını öğrendim”

“Bugün dünya onu örnek alsaydı, insanlar açlık, yoksulluk çekmez, herkes mutlu ve güzel bir hayat yaşardı.” diyen Muhammed Eren Yöyen, “Peygamber Efendimizi anlatan siyer kitabını tam 5 kez okudum ve her defasında özetini çıkardım. Ailem kazanmam için çalışmamda çok yardımcı oldu. Okuduğum kitaptan Peygamber Efendimizin çocukları nasıl sevdiğini, ne kadar iyi bir insan olduğunu, çocuklara olan sevgisini ve çocukların da ona olan sevgi ve saygısını öğrendim. Bizim de onun gibi iyi bir insan olmamız gerekiyor. Çünkü o insanlara karşı çok yardım sever bir Peygamber olmasının yanında ihtiyacı olan herkese yardıma koşardı.” diye konuştu

“Kimseye yalan söylemeyen, kötü ve sapkın olan hiçbir işe bulaşmadığını öğrendim”

“Dünyada bulunan insanlar, eğer Peygamber Efendimiz gibi yalan söylemeyen dürüst insanlar olsalardı, dünya çok güzel ve mutlu bir yer olurdu.” diyen Hamit Can Bozan, “Peygamber Efendimizi anlatan siyer kitabını tam 8 defa okudum. Kitapta Peygamber Efendimizin dürüstlüğünü, saygınlığını, kimseye yalan söylemeyen, kötü ve sapkın olan hiçbir işe bulaşmayan bir insan olduğunu öğrendim. Ve Peygamber Efendimizin hayatından şu dersleri aldım. Yardıma ihtiyacı olan herkese yardıma koşmamız gerektiğini öğrendim.” şeklinde konuştu

“Bugün onun yolunu takip edip uymuş olsaydık, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşardık”

Peygamber Efendimizin hoş görülü olduğuna dikkat çeken Hatice Görenti, “Eşine karşı hoş görülüydü ve ona işlerinde yardımcı olurdu. Ama dünya bu gün bir savaş içerisinde, çocuklar ise açlıktan ölüyor. Biz bugün onun yolunu takip edip uymuş olsaydık, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşardık. Ama maalesef onun yolu takip etmediğimiz için bütün Müslüman ülkeler perişan bir halde.” ifadelerini kullandı.

“Çocukların büyük bir şevkle kitap okumaya başladıklarına şahit olduk”

Siyer yarışmasıyla öğrencilerin kitap okumaya karşı ilgilerinin arttığını söz konusu Peygamberin hayatı olunca normalden daha fazla kitap okumaya başladıklarını ifade eden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Merve Topal, bu yarışmanın öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazanmasına vesile olduğuna dikkat çekti.

Topal, “Normalde bizim okulda belirli saatlerde kitap okuma programları yapılıyor. Açıkçası çocuklara kitapları biraz zorlayarak okutabiliyorduk ama siyer yarışması için bize ulaştırılan kitapların ardından çocukların büyük bir şevkle kitap okumaya başladıklarına şahit olduk. Öğrenciler arsında siyer kitabını 10-20 kez dikkatle okuyan öğrenciler oldu.” dedi.

“Mesleğe başlarken öğretmenliğin Peygamber mesleği olduğunun bilincindeydim”

Bütün insanların Peygamber Efendimizi örnek alması gerektiğini belirten Topal, “Zaten Peygamber Efendimizin gönderilme amacı da bütün insanlara örnek olmasıdır. Bir öğretmen olarak ta mesleğe başlarken bunun bir Peygamber mesleği olduğunun bilincindeydim ve bu nedenle bu mesleği tercih ettim. Bütün insanların da Peygamber Efendimizi örnek alması, kâmil bir insan olabilmek için onun yolundan gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocukların bu yaşta onu öğrenmesi ve bu bilinç ve şuura erişebilmesi beni çok mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

“Çocuğun kitapta gördüğü bir hadis ve sünnet hayatında çok güzel şeylere vesile oluyor”

Bu yarışmalarda hiçbir maddi ve ticari kazanç amacı güdülmediğini ve bu yarışmaların her açıdan faydası olduğunu dile getiren Topal, “Çocukların okuma alışkanlığı kazanmasına büyük bir katkı sağlıyor. Çocuğun okuduğu kitapta gördüğü bir hadis ve sünnet onu hayatında çok güzel şeylere vesile oluyor. Konu Peygamber Efendimiz olunca kötü bir sonuç olamaz. Bu açıdan çocuklara okuma, bilgilenme, şuurlanma ve asıl örnek alınması gerekenin Peygamber Efendimiz olduğunu anlamaları açısından bu yarışmaların çocukların hem ilgisini hem de teşvikini arttırdığı söyleyebiliriz. Ben, bu nedenle bu yarışmaların daha da yaygınlaşmasını, senede bir defa değil 2-3 defa yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.” diye konuştu (İLKHA)

Ormanbağı köyü öğrencileri Hz Muhammed’in güzel ahlakını anlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!