Pazarda ‘Diyarbakır karpuzu’ diye bağıranlara ceza!

featured

Semt pazarlarında, ‘Diyarbakır karpuzu‘, ‘Abla sulu limon’, ‘Domatese gel’, ‘Çengelköy hıyarı’ diye bağırarak satış yapan pazarcılara ceza kesiliyor.

Semt pazarlarında insanların dikkatini çekmek için pazar esnafının ‘Gel ablacım gel, seç seç seç, almayan bin pişman’ gibi bağırmaları, artık yasaklandı.

Satışlarını canlandırmak için slogan atan, mani ve şarkılarla rahatsız edici bağıran esnafa, 1295 lira ceza kesiliyor. Belirli günlerde kurulan ve herkesin uğrayıp sokak alışverişini yaptığı pazarlarda, pazarcının ‘Diyarbakır karpuzu’, ‘Abla sulu limon’, ‘Domatese gel’, ‘Çengelköy hıyarı’ gibi sözlerle bağırdığı dönem, artık bitti.

ZABITALAR DEVRİYE ATIYOR

Antalya’daki semt pazarlarında denetim yapan zabıta ekipleri, günün belirli saatlerindeki anonslarla, esnafa ‘Yüksek sesle satış yapmak yasaktır’ uyarısı yapıyor. Esnafın insanları rahatsız edici biçimde bağırarak satış yapmasını engellemek için uyarı anonslarının yanı sıra tezgahlar arasında gezerek inceleme yapan zabıta, etiket ve fiyatlandırma, tezgah sınırı, tartı ve ürün gramajı konularında kurallara uymadığı belirlenen pazarcılara ceza uyguladı.

ÜÇ HAFTA TEZGAH AÇMAMA CEZASI KESİLDİ!

Konyaaltı ilçesindeki semt pazarlarında zabıta ekipleri, 5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’daki pazar yerleri yönetmeliğine aykırı davranışta bulunan pazarcılara 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu gereğince yasal işlem uyguladığı öğrenildi.

Pazarda ‘Diyarbakır karpuzu’ diye bağıranlara ceza!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!