Riskli Evler Boşaltılıyor! Diyarbakır’da Halk Çaresiz.

featured

Diyarbakır’da hasar tespit çalışmaları kapsamında tespit edilen riskli yapılar hemen boşaltılırken, vatandaşlar başını sokacak bir ev olmamasından dolayı nereye gideceğini, ne yapacağını bilmiyor.

Diyarbakır’da deprem sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun Kriz Masası’na bağlı mühendislerin katılımıyla yapılan hasar tespit çalışmaları kapsamında güvenilir olmayan yapılar ekiplerce mühürlenirken, evsiz kalan halk, ne yapacaklarını, nereye gideceklerini bilmediklerini söylüyor.

BAZI VATANDAŞLAR EŞYALARINI DAHİ ALAMIYORLAR

Merlez Bağlar ilçesine bağlı Şeyhşamil Mahallesi’nde evleri hasarlı olduğu tespit edilen ve evlerinden çıkmak zorunda kalan vatandaşlar Mezopotamya Ajans’a konuştu.

Ağır hasar gören binalardan halkın apar topar çıkartıldığını belirten vatandaş Ramazan Kaya, “Bazı insanlar eşyalarını bile alamıyor. Kimi insanların gidecek yerleri var, kimisinin gidecek bir yeri bile yok. İnsanlar eşyalarını yakın akrabalarının evlerine ya da depolara götürüp orada bekliyorlar. Parası olanlar ev bakıyor, olmayan işini Allah’a bırakıyor. Deprem sonrası ailemle beraber Newroz Park’ta kurulan çadırlara yerleştik. İnsanlar şehirden köylere yerleşiyor artık. Kiralar oldukça arttı, bu durumda kimsenin yapacak bir şeyi kalmadı” dedi.

YETKİLİLER’DEN TAM RAPOR VERİLMEMİŞ

Sabah‘ın erken saatlerinde eve gittiklerini, akşamları ise başka yerlerde kaldıklarını söyleyen Fadime Tekgül adında vatandaş ise, “10 gündür perişan bir şekilde yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızı köye gönderdik, bizler de bazen ihtiyaç üzeri eve gidip gidiyoruz. Orta hasarlı denildiği için evimizden eşyalarımızı da çıkaramıyoruz. Yetkililer tam rapor vermemiş orta hasar diyor fakat biz orta hasarlı olduğuna inanmıyoruz. Binada oldukça büyük hasarlar var” dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Binadan çıkartıldıklarında sahipsiz kaldıklarını ve kimseden yardım alamadıklarını söyleyen Tekgül, şöyle dedi: “Devlet sadece ‘binalardan çıksınlar’ diye bir bilgi veriyor. Hasar gören binalar ne doğru düzgün tespit ediliyor ne de ilgi gösteriliyor. İnsanların can güvenliğini hiçe sayıyorlar. Çocuklarımızın psikolojisi bozulmuş durumda. Aralarında ‘Evimiz yıkılacak paramız yok’ diye konuşuyorlar.” dedi..

ORTADA RAPOR YOK

İnsanların canının hiçe sayıldığını ifade eden Kıymet Gürbüz isimli vatandaş ise, “8 kişi kalıyoruz ve evimizdeki duvarlarda çatlaklar var. Hasar tespiti için bir kişi geldi halen rapor ortada yok. Ona rağmen binaya girişlerimiz yasaklanmış durumda. Şehircilik Bakanı’nın kendisi gelip baksın ve bizlere rapor versinler. Ona göre bizler de halimize bir çare bulalım” diye konuştu.

EV YOK, KONTEYNIR YOK

Eşinin hasta olduğunu ve deprem sürecinde Bağlar’da bir spor salonunda kaldıklarını ifade eden Gürbüz, sözlerine şöyle devam etti: “Şunu sormak lazım; hasar tespitleri sağlıklı ekipler tarafından yapılıyor mu? Verilen raporlara güvenmiyoruz. Rast gele 2 kişi yüzeysel bir şekilde bakıp gidiyor. Bizi evlerimizden dışarı çıkardılar kalacak yer vermediler. Konteynır yok, evlerimiz hasarlı ne yapacağımızı bilmiyoruz.” dedi.

Riskli Evler Boşaltılıyor! Diyarbakır’da Halk Çaresiz.
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!