Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

featured

Saç ekimi, saçları kafa derisinin kel veya seyrelmiş bölgelerine hareket ettiren bir ameliyattır. Saç restorasyonu veya saç ekim olarak da adlandırılır, genellikle daha önce başka saç dökülmesi tedavilerini denemiş kişiler içindir. Dermatologlar (cilt konusunda uzmanlaşmış sağlık hizmeti sağlayıcıları) veya plastik cerrahlar (rekonstrüktif prosedürlerde uzmanlaşmış sağlık hizmeti sağlayıcıları) saç ekimi gerçekleştirir.

Sağlık hizmeti sağlayıcısı, vücudun sağlıklı saç içeren bölgelerinden greftler veya küçük deri parçaları alır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları bu alana donör sitesi adını verir. Genellikle kafanızda, saçınızın en kalın olma eğiliminde olduğu kafa derisinin arkasındadır. Sağlık uzmanı, greftleri kafa derisinin saçsız kısımlarına taşır. Ekilen cilt iyileştikten sonra saç çıkmaya devam etmelidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Kimler saç ekimi için iyi bir adaydır?

Öncelikle saçınızın neden döküldüğüne dair bir fikrinizin olması gerekmektedir.. Onun için saç dökülmesinin nedenleri adlı konumuzu mutlaka sonuna kadar okuyun. Saç ekiminden önce size fikir kazandıracaktır.

Herkes her gün yaklaşık 50 ila 150 saç teli oranında saç kaybeder. Genellikle saçlar tekrar uzar. Ancak saç kökü incelirse bu yeniden büyüme gerçekleşmez. Tüm erkekler, doğal yaşlanma ve erkeklik hormonu androjendeki değişikliklerin bir sonucu olarak yaşamları boyunca bir dereceye kadar kademeli saç dökülmesi yaşarlar.

Kadınlar da saç dökülmesi yaşayabilir. Erkek tipi veya kadın tipi kelliğin sıkı kafa derisi kasları, zihinsel stres, yıkama sıklığı, şampuan tipi veya cilt koşulları ile ilgili olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, bazı tıbbi durumlar saç dökülmesine neden olabilir. Penn ekibi, yaşadığınız saç dökülmesinin türü hakkında size tavsiyelerde bulunacaktır.

Saç ekimi ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Saç restorasyon ameliyatı için ideal aday, başın yanlarında ve arkasında sağlıklı saçlara sahiptir. Bu alanlar greftler için donör alanlar olarak kullanılır. İyi tanımlanmış kellik, saç seyrelmesi ve kafa derisi yaralanmaları veya tekrarlanan kozmetik prosedürler nedeniyle sınırlı saç dökülmesi olan erkekler ve kadınlar, genellikle saç restorasyon cerrahisi için iyi adaylardır. Penn ekibi, ilk konsültasyon sırasında size tedavi seçenekleri hakkında bilgi verecektir.

Her ırktan erkek ve kadın saç ekimi için uygun adaylar olabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Saç ekimi için düşünülmek için iki şeye ihtiyacınız var:

Saç derinizde saç ihtiyacı olan bölgeye ekilebilecek kadar sağlıklı saç

Saç derinizin inceltme bölgesinde saç büyütme yeteneği

Bir dermatologla görüşme sırasında, her ikisine de sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bir dermatolog size kapsamlı bir kafa derisi muayenesi yapacaktır.

Saçınızın neden döküldüğünü öğrenmek için kan testine de ihtiyacınız olabilir. Bu, vücudunuzda saç dökülmesine neden olabilecek şeyleri kontrol edebilir. Bazı hastaların kafa derisi biyopsisi adı verilen bir işleme ihtiyacı vardır. Dermatologunuz konsültasyon sırasında kafa derisi biyopsisi için gerekli olanı hızlı ve kolay bir şekilde alabilir.

Saç ekimi ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi saç ekiminde de riskler vardır. Bunlar şunları içerir:

Anesteziye alerjik reaksiyon.
Aşırı kan kaybı.
Başarısız greftler veya flepler.
Enfeksiyon.
Saç derinizde his kaybı.
Yara izi.

Saç ekimi ameliyatının yan etkileri nelerdir?

Saç ekimi ameliyatının yan etkileri genellikle geçicidir. Saç derinizde, donör sahada veya yeni saçın olduğu yerde aşağıdaki sorunları yaşayabilirsiniz:

Kabuk veya kabuklar.
Kaşıntı.
Duygu kaybı.
Ağrı veya zonklama.
Şişme.
sızdırmazlık

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Saç restorasyonunun faydaları nelerdir?

Saç restorasyonunun potansiyel faydaları şunları içerir:

Daha az kel alana sahip daha dolgun saçlar.
Geliştirilmiş benlik saygısı.
Kalıcı saç dökülmesi çözümü.

Saç ekimi ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çoğu saç ekimi ayaktan yapılan ameliyatlardır, yani işlemle aynı gün eve gidebilirsiniz. İyileşme süreciniz, sahip olduğunuz nakil türüne bağlı olacaktır. Ameliyattan sonraki günlerde şunları yapabilirsiniz:

1. Gün: Bandajları çıkarın.
2. Gün: Saçınızı yıkayın.
3-5. Günler: İşe dönün ve hafif aktivitelere başlayın.
10 gün sonra: Dikişleri alın (sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından yapılır).
3 hafta sonra : Egzersiz veya spora geri dönün.

Saç ekiminin sonuçları ne kadar sürer?

Herhangi bir saç ekiminin tam sonuçlarını görmeniz bir yıl kadar sürebilir. Ekilen saçlar, greft veya flep iyileştikçe dökülebilir. Bu normal. Saçlar tekrar büyümeli. Doğal görünümlü bir sonuç elde etmek için birkaç “rötuş” saç ekimi ameliyatına ihtiyacınız olabilir.

Saç ekimi için sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim?

Ameliyattan sonra muhtemelen sağlık uzmanınızla birkaç takip ziyaretiniz olacak. Saç derinin iyi iyileştiğinden emin olacaklar. Ancak aşağıdaki sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, hemen sağlayıcınıza başvurun:

Geçmeyen bir ateş.
Kafa derinizden aşırı kanama.
Saç derinizde şiddetli kızarıklık veya ağrı.
Saç derinizdeki kesiklerden sızan yeşil veya sarı irin gibi enfeksiyon belirtileri.

Saç ekim fiyatları ne kadar?

Bu konuya cevap vermek için öncelikle kaç greft saç ekeceğinize bağlı.. Saç ekim fiyatları ülkemizde değişiklik gösterebiliyor. İşlem kalitesi ve ekilecek saç miktarı vb bu fiyat konusunu değiştirecektir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!