Saç Dökülmesinin Nedenleri. Saçlar Neden Dökülür?

featured

Her gün belirli bir miktarda saç dökülmesi normaldir. Saç normalden daha fazla miktarda dökülürse sıkıntı ve endişeye neden olabilir. Duş aldıktan veya saçınızı fırçaladıktan sonra, saçınızın biraz daha fazlasının döküldüğünü ve giderin etrafında toplandığını veya fırçanıza yapıştığını fark edersiniz. Ne kadar saç dökülmesinin normal olduğunu merak etmeye bile başlayabilirsiniz.

Erkek ve kadın tipi kellik , saç dökülmesinin birincil nedeni olsa da, bir dizi başka neden de vardır. Bir doktor uygun tedaviyi önermeden önce bunları araştırmak isteyecektir.

Bu yazıda, saç dökülmesinin nedenleri mevcut tedavilere ve daha fazla dökülmeyi önlemek için bakım ipuçlarına bakıyoruz.

Ayrıca kronik stres, enfeksiyon veya beslenme yetersizliği gibi tıbbi bir durum nedeniyle saçlarınızı kaybettiğinizin bir işareti olabilir.

Aşağıda, erkeklerde saç dökülmesinin yaygın nedenlerinipaylaştık. Her olası neden için, nasıl oluşabileceğini ve etkileniyorsanız saç çizginiz ve saç deriniz üzerinde fark edebileceğiniz etkileri açıkladık.

Ayrıca, saç dökülmesine ilişkin bazı yaygın yanılgıları ve erkeklerde tipik olarak saç dökülmesine veya saç dökülmesine neden olmayan faktörleri de listeledik.

Son olarak, aşırı saç dökülmesini fark etmeye başladıysanız ve bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz, saç dökülmesini tedavi etmek için birkaç kanıtlanmış, kanıta dayalı yaklaşımı paylaştık.

Saç dökülmesi, genetik koşullardan şiddetli strese, enfeksiyonlara ve hatta hormonal sorunlara kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Erkeklerde saç dökülmesi‘nin yaygın nedenleri şunlardır:

Erkek tipi kellik.. Erkeklerde kalıcı saç dökülmesinin en yaygın nedeni olan erkek tipi kellik (veya androgenetik alopesi ) genetik faktörler ve dihidrotestosteron hormonunun ( DHT ) etkileri sonucu ortaya çıkar .

Şiddetli veya kronik stres.. Stres, saç büyüme döngünüzdeki bir bozulma nedeniyle saçlarınızın aniden topluca döküldüğü telogen effluvium olarak adlandırılan geçici saç dökülmesine neden olabilir .

Kötü beslenme.. Diyet sorunları kalıcı saç dökülmesine neden olmamasına rağmen, belirli beslenme eksiklikleri telogen effluvium’a katkıda bulunabilir . Örneğin, düşük protein alımı veya demir eksikliği, geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Bazı ilaçlar.. Yüksek tansiyon ilaçları, kan incelticiler, beta blokerler, retinoidler, tiroid ilaçları ve kanser tedavileri de dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan birçok ilacın tümü geçici saç dökülmesi ile ilişkilidir.

Tıbbi koşullar.. Bazen saç dökülmesi, tiroid hastalığı, lupus, otoimmün hastalıklar, mantarlı kafa derisi enfeksiyonları ve diğer sorunlar gibi sağlık koşullarının bir sonucu olarak gelişebilir .

Saç bakım ürünleri.. Bazı saç bakım ürünleri, özellikle saçınıza zarar verebilecek veya saç derinizin tahriş olmasına neden olabilecek ürünler, saçınızın zayıflamasında ve dökülmesinde rol oynayabilir.

Sıkı saç modelleri.. Son olarak, saç köklerinizi çeken saç modelleri sonucunda da saç dökülmesi gelişebilir. Dreadlocks veya örgüler gibi bazı saç stilleri, çekiş alopesi adı verilen kalıcı bir saç dökülmesine bile katkıda bulunabilir .

Erkek Tipi Kellik (Androgenetik Alopesi)

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biri erkek tipi kelliktir. Genellikle androgenetik alopesi olarak adlandırılan bu durum, 20’li veya 30’lu yaşlarınızda sizi etkilemeye başlayabilir. 49 yaşına kadar, erkeklerin yüzde 50’sinden fazlası bir dereceye kadar etkilenir.

Erkek tipi kelliğe yatkınsanız, genellikle saç çizginizin geri çekilmeye başladığını ve daha olgun göründüğünü fark edeceksiniz. Bazı erkeklerde tepe kelliği olarak adlandırılan saç dökülmesinin bir türü olan taç çevresinde saç dökülmesi veya tepe kafa derisi de gelişmeye başlar.

Erkek Tipi Kellik Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek tipi kellikle başa çıkmak, özellikle hayatınızın erken dönemlerinde ortaya çıkıyorsa, stresli bir deneyim olabilir. İyi haber şu ki, erkek tipi kellik, şiddetli hale gelmeden önce yakalanmanız şartıyla tedavi edilebilir.

Stres

Kronik veya şiddetli stres, diyabet, kardiyovasküler hastalık, kanser, otoimmün sendromlar ve depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık bozuklukları geliştirme riski de dahil olmak üzere sağlığınız üzerinde bir dizi olumsuz etkiye sahip olabilir.

Saçınızı da etkileyebilir. Erkek tipi kellikten daha az yaygın olmasına rağmen, stresten kaynaklanan saç dökülmesi, telogen effluvium olarak adlandırılan şaşırtıcı derecede sık görülen bir sorundur.

Strese bağlı telojen effluvium, ister psikolojik ister fiziksel olsun, genellikle stresli bir olaydan sonra ortaya çıkar. Telogen effluvium’u tetikleyebilecek yaygın sorunlar, yüksek ateş geliştirmenize neden olan travma, ameliyat veya hastalıkları içerir.

İlaç tedavisi

Bazı ilaçlar saçınızın doğal büyüme döngüsünü kesintiye uğratabilir ve normalden daha fazla saç kaybetmenize neden olabilir.

Saç dökülmesi en yaygın olarak kemoterapi ilaçları gibi kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla ilişkilidir. Bununla birlikte, hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp hastalığı ve akne gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlarla da ortaya çıkabilir.

Örneğin, kemoterapide kullanılan ilaçlar, anagen effluvium olarak adlandırılan saç dökülmesine neden olabilir; bu, saç teli – her saçın kafa derinizden çıkan kısmı inflamatuar veya toksik bir saldırı nedeniyle kırıldığında meydana gelir..

Saç Ekimi Nasıl Yapabilirim?

Bu konuyu araştırmadan önce mutlaka Saç Ekimi Nasıl Yapılır yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yanında Saç restorasyon ameliyatı için ideal aday, başın yanlarında ve arkasında sağlıklı saçlara sahiptir. Bu alanlar greftler için donör alanlar olarak kullanılır.

Özet

Her gün belirli bir miktarda saçın dökülmesi normaldir. İnsanlar genellikle her gün 100 saç teli kaybeder .

Bir kişi normalden daha fazla saç kaybettiğini fark ederse, altta yatan bir durumu olabilir. Bu durumda, bir doktora görünmeli ve en iyi tedavi seçeneklerinin ne olduğu konusunda tavsiye almalıdırlar.

Çoğu durumda, bir doktor altta yatan durumu tedavi ettikten sonra bir kişinin saçı normal durumuna dönecektir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri. Saçlar Neden Dökülür?
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!