Serin-1 Apartmanı Sakinlerinden Eşya Tahliyesi Çağrısı!

featured

Diyarbakır’da depremde yıkılan Serin-2 Apartmanı’nın diğer bloğu olan Serin-1 Apartmanı’nın sakinleri, girişi yasaklı binada herhangi bir hasarın olmadığını ileri sürerek eşya tahliyesi için için istedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen büyük depremler sonrasında vatandaşlar, Diyarbakır’da hasarlı yapılardan eşya tahliyelerine devam ediyor. Depremin olduğu gece onlarca insanımızın hayatını kaybettiği Serin-2 Apartmanı’nın yanında yer alan Serin 1 Apartmanı’na girişler yasaklandı. Günlerdir apartmanlarının önünde bekleyen depremzede aileler, evlerindeki eşyaları almak için yetkililere çağrıda bulundu.

10 tane daire eşyasını indirdi, 20 daire kaldı!


Serin-1 Apartmanı’nın sakinlerinden olan Avukat Muhammet Can Kocakap, binanın yaşanan süreçle ilgili takibini yaptığını ifade ederek, yapının hasar tespiti yapılmadan acil yıkılacaklar listesine alındığını öne sürdü. Mağduriyetlerini dile getirmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına başvurduklarını belirten Kocakap, “Hem bina sakiniyim hem de binanın yaşanan süreçle ilgili takibini yapan avukatım. Yanımızdaki binanın yıkılmasına mütevellit, binamız da acil yıkılacaklar listesine alındı.

Biz bu kararı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına itiraz ettik. Akabinde idari işlemi iptali davası açtık. Bununla ilgili yürütme durdurma talebimiz olsa da devlet kurumlarının OHAL’den dolayı cevap vermelerinde gecikmeden dolayı yürütme durdurma kararını alamıyoruz. Daha sonra Çevre Şehircilik bize yarım saatlik eşyaları taşıma izni verdi. Yaklaşık 10 daire eşyasını indirdi. Toplamda 20 daire ve dükkanlar kaldı. Diğer gün deprem olmasından ötürü taşıma izni durduruldu. Sonrasında genelge yayınlandı. Yine aynı şekilde Galeria İş Merkezi gibi bizim binadan daha kötü olan ve kolonu kaymış binalardan eşyalar taşınmaya başlandı. Geçen hafta da belediyeden gelen ekipler burada bizim komşularımıza eşyalarının tahliye edilmesi yönünde konuşma yaptı. Binanın yıkılıp yıkılmaması yönündeki kararın il dışından gelen ekiplerin vereceği cevap doğrultusunda daha sonra verileceği söylendi. Biz de bunu bekledik” ifadelerini kullandı.

Serin-1 Apartmanı Sakinlerinden Eşya Tahliyesi Çağrısı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!