Yıkılan Diyar Galeria’da Skandal! Açılış İzin Belgesi Yokmuş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Diyarbakır‘da deprem sonrası yıkılan binalardaki kusurların tespitine ilişkin yapılan soruşturmada, Diyar Galeria’nın en alt katında faaliyet gösteren ve kolon kestiği iddiasıyla gündeme gelen spor işletmesinin herhangi ‘Açılış İzin Belgesi’ olmadığı ortaya çıktı. İşte detaylar..

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Diyarbakır’da çöken binalarla alakalı ‘yapım kusurları ve kolon kesme’ iddialarına dair Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Deprem Soruşturma Bürosu’nun çalışmaları devam ediyor.. Depremde 1 bloğun yıkılması sonucunda 89 insanımızın yaşamını yitirdiği Diyar Galeria İş Merkezi ile ilgili yeni bilgiler soruşturma dosyasına eklendiği bildirildi.

Kolonların kesilmiş olduğu tespit edildi!

Sulh Ceza Hakimliği tarafından şüphelileri tutuklama gerekçesinde Diyar Galeria İş Merkezi’nin zemin katında hizmet veren“Blue Zone ve Yummy Tekstil isimli iki işyeri ile alakalı kolonları kesme, dükkan birleştirme, duvar yıkma, dükkan içerisindeki mimari yapının statik durumuna etki edecek iddiaların yer aldığı, Blue Zone içindeki sauna, havuz soyunma odalarının bulunduğu, dosyaya yansıyan havuz bölümüne dair fotoğraflar incelendiğinde kolonların kesilmiş olduğunun açıkça belli olduğu, Blue Zone öncesinde faaliyet gösteren Colezium adlı spor salonunda ise kolon kesildiğine dair tanık beyanı, işletmeci B.Y.’nin duvar yıkarak yan tarafta bulunan dükkanı kendi dükkanına dahil etmek suretiyle dükkan birleştirmesine ilişkin ikrarı ve Yummy Tekstil’in epey tadilat ve değişiklik yaptığına ilişkin D.A.’nın beyanları da gözetilerek hem Yummy Tekstil hem de spor salonu hakkında ciddi iddialar karşısında şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri yönünde kuvvetli şüphenin bulunduğu” ifadelerine yer verildi..

Açılış izin belgesi belgesi bile yok

Tanık M.K.’nin yaptığı beyanda, havuza ait görüntüleri servis etiiği soruşturma dosyasına Diyar Galeria B blokunun depremde çökme anına ait yeni görüntüler de eklendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yazı yazarak soruşturmaya konu spor salonu ile alakalı bilgileri istedi. Soruşturma dosyasına konulan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından cevaben gönderilen yazıda, “Diyarbakır Galeria İş Merkezinde faaliyet gösteren Bluezone ve Colesium isimli spor salonlarının Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliğinin 6’ncı maddesi gereğince istenilen belgeleri tamamlamadıklarından dolayı il müdürlüğümüzce ‘Açılış İzin Belgesi’ verilmediği ve söz konusu spor salonlarına ait üye bilgileri müdürlüğümüzde bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Enkazda ölen avukatın marketle ilgili dava olduğu iddiaları asılsız!

Galeria’nın B blokunda annesi, babası ve kız kardeşiyle beraber enkazda yaşamını yitiren avukat Serhan Özdemir’in, B blokun altında hizmet veren marketin kolonlarını kestiğine dair iddialar istikametinde adli müracaatı olduğuna dair iddiaların da araştırıldığı soruşturma dosyasında CİMER’e, Diyarbakır Valiliği’ne, Diyarbakır Yenişehir Kaymakamlığı’na, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne, ve Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’ne “iddialar hakkında herhangi bir ihbar, şikayet ve müracaat başvuruları olup olmadığı yönünde bilgi verilmesi talep edildi. İddialara dair gelen cevabi yazılarda, ‘söz konusu işyeri ve kişiler ile ilgili olarak herhangi bir ihbar, şikayet ve müracaat başvurusunun bulunmadığı’ öğrenildi.

Yıkılan Diyar Galeria’da Skandal! Açılış İzin Belgesi Yokmuş
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!