Seyda Baytemur Yazdı: Şuursuz Siyaset Halka İhanettir

featured

Kürdler Kılıçdaroğlu‘na oy verdiler.
Hem de hiç bir pazarlığa girmeye bile tenezzül etmediler.
Kendilerini küçültmediler. Karşılığında ne gördüler?
Hakaret, hakaret, hakaret. Aşağılık biri kalkıp Kürdlerin oyları için “Üç kuruşluk oy” diyor, başta Kılıçtaroğlu olmak üzere bir tane yetkili çıkıpta “Sen ne yapmak istiyorsun, payandalık ediyorsun” demiyor. Hepsi birden kafasını kuma gömüp, duymamazlıktan gelip, üç maymunu oynuyor.

Kürdler saygılı bir halktır. Kürd tarihini okuyan herkes de şuna şahiddir ki ister edebi, ister savaş dilinin kullanımında olsun, nezakette üzerlerine yoktur.
Düşmanına bile asla nezaketsizlik yapmazlar. Söylemek, yazmak çok kolay, maharet dildedir.
Maharet nezakettedir. 7 Haziran 2015’den itibaren politika geliştiremedi, bir taş üzerine bir taş koymadınız.
Üretmedi, miras yedi anlayışıyla tükettikçe tükettiniz. 7 Haziran 2015 de nufus 65 milyon iken %13.1(6.5 milyon)
14 Mayıs 2023 de nufus 85 milyon iken %8.8 (4.5 milyon). Birileri bilinçli bu seviyeye düşülmesi için iktidar payandası politikalar izlemek için kürdlerin içini boşalttı. Bu seçimde halkın iradesi hiçe sayıldı. Bir halkın iradesine ipotek koyup, birilerine satanlar, o halkı temsil edemezler.

Şunu söylemekte fayda var hdp Türk solunu barındırdıkça bünyesinde kanser gibi gün begün kendini hasta adam pozisyonundan çıkarmayacaktır ve bedenine bulaşan bu hastalık belki öldürmez ama bu kanser onu da iyi yaşatmaz. Seçimlerden sonra halk sessizliğini bozdu.
HDP yöneticileri derhal istifa etmeli. Çünkü özeleştiri verecek olan yetkililere zerre kadar güvenimiz kalmadı.
Halkın arasında itibarı olmayan Doğan erbaş, Fatma kurtulan, tayyip temel vd. Piyonların verecekleri özeleştirinin hükümsüz olduğunu kendileri gibi herkes biliyor. Özeleştiri değil. Hesap vermeliler.. Çünkü bölgenin umudu ve sabrını tüketti, mücadele direncini törpüledi, irade hiçe sayılarak, saygısızlık ettiler.
Bundan dolayı suçlular, bundan dolayı hesap vermeliler. Seçimlere son bir hafta kala listeler irade dışında dayatıldı, senin irade beyan etme hakkın yok, sadece oylama hakkın var denerek kürtlere hakaret edildi. Mevcut iktidar anlayışı ile halkın değer yargılarını hesaba katmadan, kaale almadan devranlarını sürdürdüler. Mîr Dengi Fırat, Celal Doğan gibileri partiye aldınız da siyaseten nasıl bir katkı sağladınız. Ne hayırlarını gördünüz de bu kez de Cengiz Çandar Hasan Cemali bulup getirdiniz. Daha önce Sırrı Süreyya Önder, Sırrı Sakık gibilerini vitrine koydunuz da hangi politik açılımı yaptınız. Sırrı Süreyya mecliste ve kameralar karşısında metafor anlatmanın, meddahlık yapmanın dışında hangi politik açılımı yaptı, hangi derdimize merhem çaldı da yeniden aday yapma ihtiyacı duydunuz. Kim, neden yukarıda isimlerini zikrettiklerimiz ve benzerlerini, ayrıca politik yetmezlikler içinde olanları listelere koyuyor.
Ya da hangi güçler bu şahsiyetleri halka dayatıyor. Önce, partinin emek verenlerini tasfiye ettiniz, sonrasında mutedeyyinleri küstürüp evlerine hapsettiniz, ya da başkalarının yanına gitmelerini sağladınız. Bunlarlada yetinmeyip partinin en önemli dinamiyi, atar damarı olan gençliği, kadını bitirdiniz, partiyi %13’lerden % 8’lere çekmeyi becerdiniz. Ayhan Bilgen teşhir edildiği gibi sizleri de teşhir eder bu halk Yakanızı bırakmaz. Kredilerinizi tükettiniz.

Niyet, HDP siyasetini hedef alarak Millet İttifakı yörüngesindeki pozisyonunda rahatsızlık yaratmaktı. Çünkü bundan sonra yapılacak her seçimde Kürt oyları belirleyici olacak. Örneğin, belki kimin cumhurbaşkanı olacağına karar veremeyecekler ama kimin olamayacağını net bir biçimde belirleyecekler. Konu Kürt meselesi olunca sessizliğe yatırılan iş, Kürt seçmen olunca hemen uygulanabilir plan, proje haline dönüşebiliyor. Kürt seçmen genellemesinden daha geniş bir kimlik zenginliğine sahip olan HDP seçmeninin politik ve sosyolojik tahlili daha kolay.

Hdp ve Hüda-par Kendilerini Ankara ağalarına en iyi maraba benim yarışına girmişler. Kürtlere ağalık yapan Hdp ve Hüda-par’ ın Ankara ağalarına maraba olmaları Ağalık geleneğine yakışmıyor. Ankara’ da HDP diğer partiler ile birleşen ortak vatancılardır.
Aradaki sürtüşme sadece ideolojiktir. kendisinden başka kimseyi tanımaz.Türk soluyla birleşmeye çalıştı, Kürtleri ötekileştiriyor.

Ancak, Millet ittifakının milliyetçi ve ulu solcuları bu koridorun açılmasını istemedi, ikinci kredinin de değerini bilemedi, açılacak koridorun önünü daha da tıkadı, bu nedenle ittifak adayı yerine ülkücü bir adaya oy verdiler. CHP Bolu Belediye Başkanı, Kürd halkının verdiği oylar için teşekkür yerine, Kürdlerin oyuna Üç kuruşluk oy diyerek aşağılayıp, halkımıza hakaret eden twit atıyor. Görünen o ki tabandaki rızasızlık tavanda da var. Sanıyorum 28 Mayıs’ta Kürd seçmen bu hakareti ve rızasız duruşu değerlendirdi. Bugünden sonrası, adres Kürd halkının desteklediği partiler değil, adres direk Kürd halkının kendisi, vekaletin asli sahibidir. Kazanmak istiyorsanız, vekalet sahiplerinin kendileriyle direk görüşün, taleplerini dinleyin ve Kürdler için vaadlerinizi açıkça deklere edin.
Yoksa başınızın çaresine bakın.

Türk milliyetçiliği çizgisinde siyaset yapan partiler güçlendi. Bu Türkiye siyasi tarihinde bir ilktir. Bir diğer sonuç da Kürtlerin partisi oylarının dörtte birini kaybetti. Seçmen muhalefete güvenemedi. Halkın Kürt siyasetine olan inancı azaldı. 2016’dan beri, Çözüm süreci çöktükten sonra kentlerde çatışmalar başlayınca, bu husus halkın Kürt siyasetine olan inancını zayıflattı. Hendekler döneminde HDP’nin savaşın önünü alması ve barış projesini sahiplenmesi beklentisi vardı. HDP ikisini de yapamadı. Halkın siyasete inancı zayıfladı. HDP’nin altyapısı çökertilmiş durumda. HDP’nin adayları halkın moralini bozdu. Çoğu aday dışarıdan tayin edildi. Muşlu olmayan Muş’tan aday gösterildi. Aynı şey Diyarbakır’da da yapıldı. Gösterilen adaylardan bir çoğu Kürt değil.

Seyda Baytemur Yazdı: Şuursuz Siyaset Halka İhanettir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!