Sudan’daki Yetimler: Kulliyemiz İşgal Edildi!

featured

Uluslararası Yardım Eli Derneği Genel Başkanı Dr.Sadık Danışman Sudan’da yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Danışman “İslam coğrafyasında kardeşin kardeşi katil etmesi insanlık dışı bir harekettir. Allah mazlumların hakkını bırakmasın inşallah” dedi.

2007 yılında kurulan ve “Kamu Yararına Çalışan Dernek “statüsünde olup, Türkiye dahil yurt dışında 30 farklı ülkede insani yardım faaliyeti yürütmekte olan Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr.Sadık Danışman Sudan’da son yaşananlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yardımeli Derneği kurulduğu ilk günden itibaren Sudan ve Darfur’da insani yardım faaliyetlerine devam ettiğini belirten Başkan Danışman, “Savaşlar, iç karışıklıklar ve çatışmalar toplumların gelişmesine ve gelecek nesillerin yetişmesine en büyük zararı vermektedir. Bu olumsuz durumdan en çok etkilenen kesimler de çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olmaktadır. Yardımeli Derneği 2007 yılında kurulan “Kamu Yararına Çalışan Dernek “statüsünde olup, ülkemiz dahil yurt dışında 30 farklı ülkede insani yardım faaliyeti yürütmektedir.Yardımeli Derneği kurulduğu ilk günden itibaren Sudan ve Darfur’da insani yardım faaliyetlerine devam etmektedir.

Acil gıda, barınma, kıyafet, sağlık, eğitim, yetimlerin sahiplenilmesi, nakdi yardımlar, mikro finans projeleri ve su kuyularının açılması başta olmak üzere; insani ihtiyaçlarının karşılanması ve desteklenmesi amacıyla kardeşlik bilinciyle faaliyetlerine devam etmektedir. Özellikle 2012 yılında hizmete başlayan ve 400 yetime yuva olan; yetimlere eğitimin yanında sağlık, iaşe ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması hususunda örnek bir proje olan Yardımeli Yetimler Külliyesi, ülkeye Türkiye’den ziyarete gelen resmi ve özel delegasyonun ziyaret yeri olmuştur” dedi.

YARDIMELİ YETİMLER KÜLLİYESİ İŞGAL EDİLDİ

Yardımeli Yetimler Külliyesi, yaklaşık 1,5 aydır devam eden iç çatışmalar sonucu Hızlı Destek Güçleri tarafından işgal edilmiş olduğunu da açıklamalarında yer veren Başkan Danışman, “Başkent Hartum’da 20 dönüm arsa üzerine inşa edilen ve 2012 yılından bu tarafa yetimlerin yaşam alanı ve eğitim merkezi olan Yardımeli Yetimler Külliyesi, yaklaşık 1,5 aydır devam eden iç çatışmalar sonucu Hızlı Destek Güçleri tarafından işgal edilmiş olup, kimliği belirsiz silahlı kişiler Yardımeli Yetimler Külliyesine kanunsuz ve izinsiz bir şekilde çökmüşlerdir. Külliyede görevli güvenlik personelleri darp edilerek silahla yararlanmıştır. Külliyemizin hizmetlerinde kullanılan 2 araç da (jepp-ranger) işgalden 2 gün önce zorla gaspedilmiş, çalınmıştır. 20 dönüm araz üzerine inşa edilen 8000 m2 kapalı alanı olan yerleşke, 2023 yılı itibari ile yapılan protokol kapsamında T.C.Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne sağlık alanında eğitimin yapılması şartı ile tahsis edilmişti. Tamamen insani yardım faaliyeti ve yetimlerin eğitim merkezi olan Külliyemize yapılan bu haksız saldırıyı ve el koyma olayını kınıyoruz” diye konuştu.

ÜLKEDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Hiçbir yetim öğrencileri, öğretmenleri ve çalışanlarının canına her hangi bir zararın gelmediğini de açıklamalarında belirten Başkan Danışman, “Ülkenin karışık durumundan dolayı eğitimin ara verildiği ve yetimlerin bulunmadığı bir zamanda gerçekleşen bu zorba gasp girişiminin bizi rahatlatan tarafı, hiçbir yetim öğrencimizin, öğretmenlerimizin ve çalışanlarımızın canına her hangi bir zararın gelmemiş olmasıdır. Konunun vahameti ve aciliyeti göz önüne alınarak; TC Dışişleri Bakanlığı nezdinde yetkili mercilerle iletişim ve değerlendirme süreçleri takip edilmektedir.

İslam coğrafyasında kardeşin kardeşi katıl etmesi insanlık dışı bir harekettir. Allah mazlumların hakkını bırakmasın inşallah. Uzun yıllardır devam eden iç savaş, açlık, yoksulluk ve iklim şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle yaklaşık bir milyon korumasız ve yetim çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların akıl, beden ve ruh sağlıklarını ifsad edecek birçok tehdit ve tehlike var. Bu tehditler içerisinde en tehlikeli olanı ise bölgedeki misyonerlerin çalışmalarıdır. Kamuoyunu ve bizleri her zaman fiili ve kavli duaları ile destekleyen tüm bağışçılarımızı bilgilendiririz” dedi.

Sudan’daki Yetimler: Kulliyemiz İşgal Edildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!