Thodex davasında karar açıklandı!

featured

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu olan Faruk Fatih Özer yargılandığı dolandırıcılık davasında, 11 bin 196 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme duruşmanın, 4 sanığın ise tahliyesine karar verildi.

İstanbul Anadolu 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 11 bin 196 yıl 10 ay 15 gün rekor hapis cezası verildi. Duruşmada ayrıca 4 sanığın tahliyesine karar verildi.

Arnavutluk Adalet Bakanlığı tarafından iadesinin ardından getirildiği Türkiye’de tutuklanan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de aralarında olduğu 7’si tutuklu 21 sanığın dolandırıcılık yaptıkları gerekçesiyle yargılandığı davada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 5 tutuklu sanık ve bazı müştekiler ile beraber tarafların avukatları katıldı.

Tutuklu sanıkların ikisinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı duruşmada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcının 22 sayfalık mütalaasında, 14 Eylül 2017’de kurulan Thodex’in sermayesinin 400 bin lira olduğu ve şirketin en baştan itibaren kripto varlıklara yatırım yapmak isteyen müşterileri aldatmak, dolandırmak kastıyla kurulduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Mütalaada, platforma üye olan kişilerin açılan hesaplara para yatırdıktan sonra verdikleri talimatlara istinaden aldıkları veya sattıkları kripto varlıklarla ilgili hesaplarında görünen değerlerin aslında reel karşılıklarının bulunmadığı ifade edildi.

Thodex’in ilk başlarda güven sağlamak amacıyla müşterilerin alım, satım talimatlarını düzgün şekilde yerine getirdiği, sonrasında dolandırıcılık amaçlarına uygun olarak ünlü isimlerle reklam anlaşmaları yapıldığı, hediye veya bonus kripto paraların dağıtıldığı, çok pahalı ikramiyelerden oluşan çekilişler düzenlendiği belirtildi.

Faruk Fatih Özer ile suç ortaklarının en baştan itibaren dolandırıcılık kastıyla hareket ettikleri ifade edilen mütalaada, müşterilerine gerçekte var olmayan, sistemde kaydi olarak oluşturulan varlıkları satmış gibi gösterdikleri kaydedildi. Mütalaada, 2 bin 27 mağdurun toplam zararının 257 milyon 862 bin 432 lira olduğu bilgisi verildi.

Thodex davasında karar açıklandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!