TikTok Reklamı Nasıl Verilir? TikTok Reklam Rehberi

featured

Bu kılavuzda, bir TikTok reklamının nasıl oluşturulacağını, ne kadar büyük bir bütçeye ihtiyacınız olacağını ve hangi şirketlerin bunları kullanması gerektiğini öğreneceksiniz. Ayrıca, bu yıl ve sonrası için güçlü kampanyalar oluşturmaya başlayabilmeniz için detaylı bir yol haritası göreceksiniz.

Reklam harcamanızı çeşitlendirmek mi istiyorsunuz? TikTok reklamlarının hedef kitlenize ulaşıp ulaşamayacağını mı merak ediyorsunuz? Yazımızı sonuna kadar okuyun..

Neden TikTok’ta Reklam Vermelisiniz?

TikTok‘ta reklam vermek istemeyen birçok sosyal medya kullanan insanların olduğunu biliyoruz.

Platformun reklamlar için hazır olduğunu düşünmüyorlar. Platformun doğru demografiye sahip olmadığını düşünüyorlar. Doğru türde içerik oluşturabileceklerini düşünmüyorlar.

Mesele şu ki, bu bahaneleri daha önce de duyduk. İnsanlar 15 yıl önce Facebook için tamamen aynı şeyi söyledi.

Bu bahaneler her zamanki gibi yanlış. TikTok, markanız için işe yarayan içerik oluşturmak veya kaynak sağlamak için birçok farklı yolla şaşırtıcı derecede esnek bir reklam platformu sunar. Artık Facebook, Instagram, YouTube ve ücretli reklam sunan diğer sosyal platformlarda ciddi bir rakip.

TikTok Diğer Sosyal Medya Platformları İçin Nasıl Büyük Bir Rakip Oldu?

TikTok aslında çoğu insanın fark ettiğinden daha uzun süredir var ama farklı bir isim altında. Uygulamanın en eski prototipi Musical.ly 2014 yılında piyasaya sürüldü. TikTok o zamandan beri birleşme ve yeniden markalaşma sürecinden geçmiş olsa da, temel formül aynı: kısa, özçekim tarzı videolar ve eklenmiş destek parçası.

Yenilikçi içeriğin yerleşik reklam uygulamalarıyla birleşimi çok başarılı oldu. Son zamanlarda, TikTok, Google’ı Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki web trafiği için bir numaralı noktaya getirdi. Diğer sosyal medya platformları, kısa biçimli videoya geçerek ve içerik oluşturucu fonlarına yüz milyonlarca yatırım yaparak rekabete yanıt verdi. Ancak şu anda TikTok hala taze, genç bir platform olarak öne çıkıyor. Şu an Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. En önemlisi bunların çoğunun genç olması.

TikTok Pazarlama Kampanyaları Daha Az Paraya Daha Fazla Erişim Sunuyor

İşte TikTok lehine bir argüman daha ve bu çok ikna edici.

TikTok reklamları şu anda Facebook, Instagram veya YouTube’daki her şeyden çok daha ucuz. Her sosyal medya pazarlamacısı, Facebook reklam maliyetlerinin tavan yaptığını ve reklam harcamalarının hedeflenmesi ve geri dönüşünün zayıfladığını biliyor.

Yerel TikTok Reklam Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

TikTok uygulamasının kullanımı zor değil ancak diğer sosyal ağlardan çok farklı. Tamamen kısa biçimli videoya odaklanmıştır. Doğru ses, yüksek üretim değerlerinden daha önemlidir ve TikTok algoritmasının gönderileri gösterme şekli de farklıdır. Hedefiniz takipçi kazanmaya odaklanmak yerine, mümkün olan en ilgi çekici ve ilişkilendirilebilir içeriği oluşturmaktır.

TikTok Reklam Türleri

Reklamverenlerin kullanabileceği birkaç farklı TikTok Reklam biçimi vardır. Her birine yakından bakalım.

En İyi Görüntülenen Reklamlar

Üstten Görünüm reklamları, bir kullanıcının akışının en üstünde görünür. Uygulamayı açtıklarında gördükleri ilk video bu.

Bu biçim, muazzam bir görünürlük sunar ve dikkat çekici marka bilinirliği kampanyaları için harikadır.

TikTok‘a göre bu reklam formatı etkileşimde ilk sırada yer alıyor ve diğer reklam türlerine göre %67 daha yüksek satış etkinliğine sahip.

Feed İçi Reklamlar

Bu reklamlar, kullanıcılar Sizin İçin özet akışlarında gezinirken oynatılır. Bunlar, yerel içerikle uyum sağlayan tam ekran, sesli reklamlardır. Kitleniz zaten etkileşimde ve video izliyor, bu yüzden bu listedekilerden sadece biri – reklamınızı eğlenceli ve ilgi çekici hale getirirseniz, başarılı organik içerik kadar dikkat çekebilirsiniz.

Bu, TikTok reklam formatlarının en yaygın türlerinden biridir.

Markalı Hashtag Reklamları

Markalı Hashtag Reklamları da popüler bir seçimdir. Markalı hashtag’inize odaklanan bir “TikTok meydan okuması” sunarak platform içi etkileşimi teşvik etmek için tasarlandılar.

Kıvılcım reklamları

Spark Ads, reklamverenlerin reklamlarında organik içerikten yararlanmalarına olanak tanıyan nispeten yeni bir reklam biçimidir. Diğer platformlardaki öne çıkarılan gönderilere benzer şekilde çalışırlar. Kendi organik içeriğinizin arkasına bir reklam bütçesi koyabilir veya (yaratıcının onayı ile) kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanabilirsiniz.

TikTok reklamları ve kampanyaları nasıl kurulur?

İlk TikTok reklam kampanyanızı oluşturmak için önce burada bir işletme hesabı oluşturmanız gerekir.

TikTok reklam hesabınızı oluşturun

İlk reklamınızı başlatmadan önce bir reklam hesabına ihtiyacınız olacak.

TikTok for Business açılış sayfasına gidin, Başlayın’ı tıklayın ve bölgenizi ve işletme türünüzü girin. Ardından, İleri’yi tıklayın .

Bilgilerinizi doldurun ve Kaydol’a tıklayın

Kampanyanızı oluşturun

TikTok‘un reklamcılık sisteminde önce bir kampanya, sonra bir reklam grubu ve son olarak da bir reklam oluşturarak bir hiyerarşi izlersiniz. TikTok reklam yapısı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

1. Reklam Yöneticisi panosunun üst menüsündeki Kampanya sekmesine gidin ve Oluştur ‘u tıklayın .

2. Hedefinizi seçin. Pazarlama hedefinizin ne olduğuna bağlı olarak, üç kategoriden birinden bir hedef seçersiniz: bilinirlik, üzerinde düşünme veya dönüşümler.

Her kategori, hedefe özel reklamcılık hedeflerini içerir:

Farkındalık kategorisi Erişimi içerir. Reklamınızı olabildiğince çok kişiye göstermeye öncelik vermek için bu hedefi seçin.

Üzerinde Düşünme kategorisi üç hedef içerir: Trafik (sitenize trafik gönderme), Uygulama Yüklemeleri ve platformdaki Video Görüntülemeleri.

Dönüşüm kategorisi yalnızca bir hedefi içerir: Dönüşümler. Satış veya e-posta kayıtları gibi belirli dönüşüm türleri için optimizasyon yapmanızı sağlar.

Reklam grubunuzu oluşturun

Promosyon türünüzü seçin (uygulama yüklemesi veya web sitesi) ve URL’nizi girin. Ardından görünen adınızı girin, bir profil resmi ekleyin ve kullanıcıların reklamlarınızla nasıl etkileşim kurmasını istediğinizi belirtin.

Reklam yerleşiminizi seçin . TikTok farklı seçenekleri test edeceği ve hedef kitleniz için en iyi fiyatlarla neyin işe yaradığını göreceği için, ilk reklamınız için otomatik yerleştirme en kolay yoldur.

Manuel yerleştirme seçenekleri, TikTok içindeki, NewsFeed uygulama serisindeki (BuzzVideo gibi siteler dahil) ve küresel ağ Pangle’daki yerleşimleri içerir. Seçeneklerden herhangi birini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Daha sonra farklı reklam seçenekleri ayarlarsınız. Reklamınızın belirli web sitelerinde görünmesini engellemek için marka güvenliği özelliklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların yorum yapmasına (veya vermemesine) izin verebilir ve kullanıcıların video reklamınızı TikTok’a indirip indiremeyeceklerini belirleyebilirsiniz.

TikTok’un otomatik kreatif optimizasyonunu kullanmak isteyip istemediğinize karar verin . Bu, TikTok’un küçük işletmeler için oluşturduğu araçlardan biridir.

Resimlerinizi, videolarınızı ve kopyalarınızı kullanarak reklam varyasyonları oluşturur ve ardından bunları sizin için sürekli olarak test eder. Bazı markalar manuel kontrol ve bölünmüş test reklamlarından daha fazla yararlansa da test etmeye değer.

Hedef kitlenizi tanımlayın. Kitleleri demografi, konum, ilgi alanları, cihaz türü ve uygulama içi davranışa göre hedefleyebilirsiniz.

Farklı özelliklere sahip kitleleri hem dahil edebilir hem de hariç tutabilirsiniz. Örneğin, yalnızca soğuk kitlelere ulaşmak istiyorsanız, ideal demografinize uyan kullanıcıları hedefleyebilir, ancak sizden daha önce satın almış kullanıcıları hariç tutabilirsiniz.

Ayrıca müşteri dosyalarınızdan, web sitesi trafiğinizden, uygulama etkinliğinizden veya önceki reklam etkileşiminizden özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Web sitesi trafiğinden özel bir hedef kitle oluşturmak için web sitenize TikTok pikselini yüklemeniz gerekir . Piksel ayrıca reklamları optimize etmenize ve reklamlarınızın başarısını web sitenizdeki müşteri davranışlarına bağlamanıza yardımcı olur.

Teklif planınızı oluşturun ( işte TikTok’tan bazı teklif stratejileri ). Açık artırmada teklifinizi sınırlamayı seçebilirsiniz; bu, belirli bir işlem için (bir tıklama veya video görüntüleme gibi) asla belirlediğiniz üst sınırdan daha fazlasını harcamayacağınız anlamına gelir.

TikTok Reklamlarınızı Oluşturun

Reklam öğelerinizi yükleyin. Bu, video veya resim dosyalarını içerebilir. TikTok, hareketsiz görüntüleri sizin için bir videoya dönüştürecek. TikTok’un reklam kreatif yönergelerini izlediğinizden emin olun .

Reklam metninizi ve harekete geçirici mesajı doldurun.

Kampanyanızı incelemeye göndermek için Gönder’i tıklayın .

TikTok, her reklamı kendi yönergelerine göre kontrol edecektir. Burada , reklamlarınızın ilk incelemede onaylandığından emin olmanıza yardımcı olacak bir kontrol listesi bulunmaktadır.

TikTok reklamlarının maliyeti nedir?

TikTok Reklamlarının maliyeti ne kadar sorusunun basit bir cevabı yok çünkü gerçek şu ki maliyetler seçtiğiniz reklam türüne, teklifinize ve pazarın kendisine bağlı olarak değişiyor.

Çoğu ücretli reklam platformu gibi, TikTok reklamları da bir teklif verme sisteminde çalışır. Bu, pazarın rekabetçi olduğu ve belirli yerleşimler ve kitleler için diğer reklamverenlere karşı bahis oynadığınız anlamına gelir. Şu an günlük min 300 liralık verebilirsiniz..

Fiyatların sık sık değişiklikg gösterebilir. R reklamınızın ne kadar kalıcı olacağına göre değişiklik gösteren fiyat aralıkları internet üzerinde sık sık paylaşılmaya devam ediliyor.

TikTok Spark Reklamlarını Kullanma

Kıvılcım reklamları, Facebook‘ta öne çıkarılan gönderiler gibidir. İyi performans gösteren bir video belirlersiniz ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için reklam harcaması yaparsınız.

Bu reklamları özel yapan şey, bunu herhangi bir video ile yapabilmenizdir. Markanızla ilgisi olmayan bir TikTok profilinden olsanız veya kendi TikTok profiliniz olmasa bile ve bir TikTok reklam hesabı oluşturmanız yeterlidir.

Spark Reklamları Nasıl Çalışır?

Başka birinin içeriğini bir kıvılcım reklamına dönüştürmek için onun onayına ihtiyacınız olacak.

İşte nasıl çalıştığı:

Bir içerik oluşturucuyla iletişime geçersiniz ve onun gönderisini öne çıkarmak için izin alırsınız.

Ardından, gizlilik ayarlarında Reklam Yetkilendirme düğmesini açarak kıvılcım reklamlarını etkinleştirmeleri gerekecek.

Bu etkinleştirildiğinde, içerik oluşturucu söz konusu video için benzersiz bir kod oluşturabilir.

Gönderiyi, reklam harcamasını ayarlayabileceğiniz ve harekete geçirici mesaj eklenip eklenmeyeceğini seçebileceğiniz TikTok Reklam Yöneticisi’ne aktarmak için kodu kullanırsınız.

Bir gönderi, kıvılcım reklamlarıyla öne çıkarıldığında, ekranın altında küçük bir “Sponsorlu” etiketi olacaktır..

TikTok Reklamı Nasıl Verilir? TikTok Reklam Rehberi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!