TÜİK açıkladı! Türkiye’de en kalabalık mahalle Diyarbakır’da

featured

TÜİK‘in açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin en kalabalık mahalleleri sıralamasında Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’ndeki Bağcılar Mahallesi birinci sırada. Detaylar ⬇️

Diyarbakır‘ın merkez Bağlar İlçesi’ne bağlı olab Bağcılar Mahallesi, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı güncel rakamlara göre nüfus bakımından bazı illeri geride bıraktı. Nüfusu 143 bini aşan mahallenin Bayburt, Ardahan, Gümüşhane ve Tunceli’den de büyük olduğu ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, özellikle son 10 yılda gelişime açık olan verimli tarım arazilerinin de içinde yer aldığı ada ve parsellerin arazi toplulaştırmasından sonra yeni imar nazım planıyla birlikte imara açılmasıyla Bağcılar Mahallesi bölgesinde yoğun konut yapılaşması oldu. Açık arazilerde mantar gibi binaların yükselmesi ve 6 Şubat depreminden sonra bu bölgeye yoğun bir nüfus kaymasıyla mahalle statüsündeki olan Bağcılar bölgesi bazı illerin nüfusunu geride bırakan konuma ulaştı.

Konut fiyatlarının merkez Kayapınar İlçesine kıyasta daha ucuz olduğu ve orta sınıfın tercih sebebi olarak sayılan Bağcılar Mahallesi’ne yaşanan deprem felaketinden sonra merkez Bağlar İlçesinde ağır hasar gören Şeyh Şamil, Mevlana Halit, 5 Nisan, Yunus Emre ve Kaynaptepe Mahallelerinden de yoğun bir nüfus göçü yaşandı.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ BAĞCILAR MAHALLESİ

 

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin en kalabalık mahallelerinde 1. Sırada 143 bin ile Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi Bağcılar mahallesi yer alırken, 2. Sırada İstanbul Beylikdüzü’ndeki Adnan Kahveci Mahallesi 112 bin, 3. Sırada İstanbul Başakşehir’deki Kayabaşı Mahallesi 109 bin, 4. Sırada İstanbul Küçükçekmece’deki Atakent mahallesi 104 bin, 5 sırada ise yine Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesindeki Fırat Mahallesi 91 bin nüfusla ilk 5’te bulunuyor.

TÜİK açıkladı! Türkiye’de en kalabalık mahalle Diyarbakır’da

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!