TÜİK verilerine göre Diyarbakır en mutsuz il konumunda!

featured

Diyarbakır’ın “en mutsuz kent” olmasına dair açıklamalarda bulunan psikolog Duygu Berekatoğlu, kentin coğrafyasına ve iklime dikkat çekti. İşte Detaylar..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Yaşam Memnuniyet Araştırması” adı verilen araştırmayla en mutsuz illeri açıklamıştı. Geçtiğimiz sene yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Diyarbakır en mutsuz il oldu. Mutsuzluk oranının hesaplandığı geniş araştırmada Diyarbakır’da bulunan mutsuz insanların il nüfusuna oranı yüzde 24,75 oranında. Böylece araştırma verilerine göre Diyarbakır, Türkiye’de en mutsuz il olarak iki yıl üst üste listenin başında.. Diyarbakır’ı Tunceli ve Şanlıurfa izledi.

Umudun olmadığı yerde mutluluk olmaz!

Konuya ilişkin Rûdaw’a konuşan psikolog Duygu Berekatoğlu: “Bir psikolog olarak da kendi danışanlarımda gözlemlediğim şey, mutsuzluk ve çaresizlik hissi. Bulunduğumuz coğrafya, kimlikler ve aidiyetler üzerinden siyasal gerginliğin olduğu bir bölge. Bundan kaynaklı göçler, savaş ve yaşadığımız birçok kolektif travma var aslında. Siyasi gerginliklerden kaynaklı insanlar hak ihlali yaşıyor. Bundan kaynaklı da umut yok. Umudun olmadığı yerde mutluluktan söz etmek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Rudaw

TÜİK verilerine göre Diyarbakır en mutsuz il konumunda!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!