Türk-İş Ekim Ayının Açlık Sınırını Açıkladı!

featured

Türk-İş (Türkiye İş Sendikaları) verilerine göre, ekim ayında açlık sınırı 7 bin 425 TL’ye yükselirken, yoksulluk sınırı ise 24 bin 185 liraya oldu. Bu habere göre, açlık sınırı asgari ücretin 1,925 TL üzerine çıktı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 2022 Ekim’e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini bugün açıkladı. Habere göre, dört kişilik bir ailenin yaklaşık aylık gıda harcamalarını kapsayan açlık sınırı eylülde 7 bin 245 TL iken ekimde 7 bin 425 TL’e yükseldi. Fatura, kira, eğitim, giyim, ulaşım gibi tüm giderlerini kapsayan yoksulluk sınırı ise 23 bin 600 TL’den 24 bin 185 TL’ye çıktı.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ortalama olarak 9 bin 705 tl

Eylül ayında bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti 9 bin 470 türk lirası iken, ekimde bu rakam 9 bin 705 türk lirasına çıktı. Türk-İş‘den yapılan hesaplamaya göre, gıda fiyatları ekimde yıllık bazda yüzde 134,7 arttı. Mutfak enflasyonu ekimde aylık bazda ise yüzde 2,48 oldu.

‘Hayat pahalılığı hayatı yıkıp geçiyor’

TÜRK-İŞ Sendikasının çalışmasının ortaya koyduğu gibi, bilhassa son bir yıl içinde aşırı yükselen gıda fiyatları vatandaşları ve aileleri olumsuz olarak etkiledi. Gıda fiyatlarının artmasında öncelikle yetersiz üretimin olması ve tarımsal üretim girdilerinde maliyet artışları ve üretim, tedarik ve satış zinciri içerisinde orantısız fiyatların değişmesi oldukça önemli rol oynadı.” Özellikle ülkemizde son bir yıldır, enflasyon pahasına üretim ve büyüme tercih edilerek piyasa canlı tutuldu çarklar döndü.

Ancak bunun maliyeti de bayaa ağır oldu. Mili gelirden emeğin aldığı pay giderek geriledi. Yoksul daha da yoksullaştı. Enflasyon kadar ücret zammı var olan sefaletin sürmesi anlamındadır. Yetersiz ücret geliri karşısında devam eden fiyat artışları, hayatı pahalılığını dayanılmaz noktalara taşıdı.”

YILBAŞINDAN BU YANA GIDA’DA YÜZDE 90’LIK ARTIŞ GÖZLEMLENDİ!

Alınan verilere göre gıda kalemindeki artış yılbaşına göre yüzde 90,02 ve son 12 ayda yüzde 137,38 oldu.

TÜİK‘in aylık enflasyon verileri öncesinde açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak kabul ediliyor.

Türk-İş Ekim Ayının Açlık Sınırını Açıkladı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!