Türkiye’de Deprem Riski Bulunmayan İller

featured

AFAD uzmanlarının yaptığı açıklamada Türkiye’de fay hattı olmayan veya deprem riskinin en az olduğu illerin arasında Antalya, Ankara, Zonguldak ve Sinop olduğu açıklandı.

Deprem haritasında bulunan kırmızı renkte olan iller birinci derece deprem bölgesi olarak tanımlanıyor. Pembe renkte olan iller ise ikinci derece riskli deprem bölgesi konumunda yer alıyor. Sarı renkte olan iller ise üçüncü derecede deprem bölgesi olarak geçiyor.

TÜRKİYE FAY HATTI HARİTASI 2023

Türkiye’de Doğu Anadolu Hattı, Kuzey Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunmaktadır.

Deprem riski olmayan iller:

 1. Aksaray
 2. Ankara
 3. Antalya
 4. Bartın
 5. Artvin
 6. Edirne
 7. Giresun
 8. Kastamonu
 9. Karaman
 10. Kırıkkale
 11. Kırklareli
 12. Konya
 13. Kırşehir
 14. Mardin
 15. Nevşehir
 16. Rize
 17. Niğde
 18. Samsun
 19. Siirt
 20. Trabzon
 21. Sinop
 22. Yozgat
 23. Zonguldak

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ OLAN İLLER

İzmir, Manisa, Balıkesir, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Bursa, Isparta, Bilecik Yalova, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Bolu, Kırşehir, Karabük, Hatay, Çankırı, Bartın, Tokat, Amasya, Erzincan, Çanakkale, Tunceli, Bingöl ve Hakkari, Muş, Kırıkkale, Osmaniye ve Siirt kentleri yer alıyor.

İKİNCİ DERECE RİSKLİ OLAN İLLER

Tekirdağ, Kahramanmaraş, Bitlis, Van, Şırnak Adıyaman illeri başta olmak üzere, Tekirdağ, Zonguldak, Afyon, Antalya, Erzurum, Samsun, Kars, Batman, Ardahan, Iğdır, Diyarbakır, Adana, Elazığ, Eskişehir, Malatya, Çankırı, Kütahya, Uşak, Ağrı, Çorum ve İstanbul’un (1 ve 2. Bölgeleri yer alıyor)

ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ OLAN İLLER

Antalya, Eskişehir, Tekirdağ, Sinop, Edirne, İstanbul, Ordu, Samsun, Kastamonu, Giresun, Şanlıurfa, Artvin, Mardin, Kilis, Gaziantep’in deki bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Adana, Gümüşhane, Sivas, Bayburt, Kayseri, Çorum, Yozgat, Ankara, Konya, Nevşehir ve Mersin kentleri yer alıyor.

E-DEVLET DİRİ FAY HATLARI SORGULAMA SAYFASI

Deprem bölgesine en yakın yerlerde veya deprem riski bulunan illerde yaşayanlar evlerinin sağlam olup olmadığını öğrenmek için e-Devlet tarafından online olarak gösterilen fay hattı sayfasını inceliyor.

E-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

MTA GÜNCEL TÜRKİYE FAY HATTI HARİTASI 2023

MTA ve AFAD’ın online olarak listelediği fay hatlarını birkaç adımda görebilirsiniz.. Fay hattı haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatlarının geçip geçtiğini listeleyen iki kurum, bu bilgileri belirli zamanlarda sürekli güncelliyor.

MTA GÜNCEL DİRİ FAY HATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Türkiye’de Deprem Riski Bulunmayan İller
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!