Umre sevincini yaşayan öğrenciler kutsal topraklardan döndü

Umre sevincini yaşayan öğrenciler kutsal topraklardan döndü

DİYARBAKIR ONLİNE – Gaziantep’te düzenlenen umre ödüllü kitap okuma yarışmasında dereceye girerek umre için kutsal topraklara giden 164 lise öğrencisi, 15 günlük ziyaretin ardından Türkiye’ye döndü.

Gaziantep Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ve merkez Şahinbey Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen umre ödüllü kitap okuma yarışmasında “İyi Müslüman” dersinden sınava girerek dereceye giren ve okullarında birinci, ikinci, üçüncü olan164 lise öğrencisi umre ziyaretinin ardından kentte döndü.

Öğrencileri havaalanında Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile öğrencilerin aileleri karanfillerle karşıladı. Dış Hatlar çıkışında çocuklarını heyecanla bekleyen aileler, çocuklarını görmenin mutluluğunu yaşadılar.

Kutsal topraklardan dönen öğrenciler, mübarek toprakları görmenin mutluluğu içerisinde olduklarını ve kutsal topraklarda İslam ümmeti için bol bol dua ettiklerini dile getirdiler.

“Genç yaşta mukaddes yolculuğa çıkmak herkese nasip olmaz”

Genç yaşta umreye gitmenin herkese nasip olmayacağını belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “4 yıldan bu yana kitap okuma yarışması sonrasında dereceye giren Şahinbey ilçesindeki lise öğrencilerimizi umreye gönderdik. Bu yıl 194 kişilik kafilemiz umre görevini tamamlayıp şehrimize döndü. Değerli Şahinbey İlçe Müftümüz Mahmut Arcaklıoğlu’nun kafile başkanlığında yaklaşık 11 gün umrede kaldılar. Mekke, Medine, Kabe ve Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret ettiler. Allah (Celle Celaluhu) mübarek etsin. Sağ salim döndüler. Bu genç yaşta böyle mukaddes yolculuğa çıkmak herkese nasip olmaz. Gençlerimizde bunun farkında. Rabbim inşallah devamını getirmesini nasip etsin.” dedi.

“Gittiğim Hac ve umre yolculuklarının en heyecanlısı ve en bereketlisiydi”

Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Arcaklıoğlu da umrede gençleri gören herkesin çok duygulu anlar yaşadığını belirterek, “Böyle kutlu bir seferi bizlere nasip ettiği için Rabbime hamd ediyorum. Gittiğim Hac ve umre yolculuklarının en heyecanlısı ve en bereketlisiydi. Çünkü 164 genç ve Evlilik Okuluna katılan çiftlerle 11 gün Mekke ve Medine’de doyumsuz bir umre seferi yaşadık. Peygamber Efendimizin izinde İslam kültür ve medeniyetine çok güzel bir yolculuk yaptık. Yaptığımız ibadetin yanında o ibadetin insana ne kattığını, Müslüman bir gencin olgunlaşmasında kutsal toprakların ne denli önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Mekke ve Medine’de herkes gençleri görünce duygulandı. Şahinbey’in torunları Mekke ve Medine’nin her yerinde bizleri gururlandırdı. Bu örnek projenin Türkiye’nin her yerine yayılmasını temenni ediyorum. Bu anlamda projenin mimarı Şahinbey Belediye Başkanım Mehmet Tahmazoğlu’na da çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Umreden dönen öğrenciler ise, İslam ümmeti için dua ettiklerini, o mübarek yerleri görebilme şansına sahip oldukları için çok mutlu olduklarını ve kendilerine bu imkânı sunan Tahmazoğlu’na teşekkür etti.

Öğrencilerin aileleri de, çocuklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayarak, “Çok mutlu ve gururluyuz. Çocuklarımız bu genç yaşta umreye gitme imkanı buldular. Bu imkanı sunan Şahinbey Belediyemiz Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederiz.” dediler. (İLKHA) 

Umre sevincini yaşayan öğrenciler kutsal topraklardan döndü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!