Ünlü Petrol Şirketi Diyarbakır’da Petrol Çıkaracak

Ünlü Petrol Şirketi Diyarbakır'da Petrol Çıkaracak

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesi sınırları içerisinde petrol arama, çıkarma ve depolama çalışması yapılması planlanıyor. Enerji Günlüğü’nün yapmış olduğu habere göre açılacak 3 sondaj kuyusundan günde yaklaşık 80 ton petrol çıkarılması bekleniyor.

Amerikan Transatlantic Petroleum LTD. Şirketinin Türkiye kolu olan Transatlantic Petroleum Ham Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretim A. Ş. şirketi tarafından Diyarbakır İli, Sur İlçesinde Ham Petrol Arama – Çıkarma (Üretim) ve Depolama faaliyeti yapılması planlanıyor.

10 milyon TL yatırım yapılacak

Ünlü Petrol Şirketi Diyarbakır'da Petrol Çıkaracak

Yaklaşık olarak 10 milyon lira değerindeki proje kapsamında ARİ/TRS/K/M44-B2-1 ruhsat nolu alanda 3 adet poligonda çalışmalar yapılacak. Yeniev – 4, Yeniev – 8 ve Yeniev – 9 Lokasyonlarında yapılacak olan sismik çalışmalar neticesinde, açılacak olan sondaj kuyuları vasıtasıyla petrol varlığı, petrolün özellikleri ve işletmeye yönelik verilerin sağlanması amaçlanıyor.

Arama faaliyeti sonrasında da üretime ve depolamaya geçilmesi planlanıyor. Belirlenmiş olan noktalarda yapılacak arama çalışmalarının ardından; kuyulardaki petrol debisi miktarı, kalitesi ve verimliliği gibi faktörler göz önüne alınarak, üretime geçilip geçilmeyeceğine karar verilecek.

Daha önceden arazilerde yapılan gözlemsel tespitlere göre üretime geçilmesi halinde günlük yaklaşık 80 ton ham petrol üretimi yapılması ve depolanması öngörülüyor. Depolama ise her biri 500 m3/yıl depolama kapasitesine sahip 10 tank ile yapılacak.

Ünlü Petrol Şirketi Diyarbakır’da Petrol Çıkaracak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!