Valilikten duyuru: Diyarbakır kent genelinde 1 günlük yasak!

Valilikten duyuru: Diyarbakır kent genelinde 1 günlük yasak!
7 Ekim 2023 12:53 | Son Güncellenme: 7 Ekim 2023 12:59

Son dakika.. Diyarbakır Valiliği, 9 Ekim 2023 Pazartesi günü il genelinde yürüyüş, toplanma, basın açıklaması, açlık grevi, miting, oturma eylemi, stant açma, bildiri/broşür dağıtma, çadır kurma, afiş/pankart asma gibi etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Diğer yandan yapılan açıklamada, her türlü eylem için Diyarbakır’a giriş ve çıkışlarında yasaklandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: PKK/KCK’nın silahlı yapılanmasına yönelik güvenlik güçlerimizce yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen başarılı operasyonlar neticesinde, örgütün kırsal yapılanması önemli ölçüde sekteye uğratılıp silahlı faaliyetleri minimize edilmiştir.

Bahse konu terör örgütüne müzahir yayın organları ve internet sitelerinden yapılan provokatif paylaşımlar ve çağrılar ile “9 Ekim” tarihinin 09 Ekim 1998 yılında PKK/KCK terör örgütü elebaşısı abdullah öcalan’ın Suriye’den çıkarıldığı günün -sözde- yıldönümü olarak örgütsel anlam taşıdığı göz önüne alındığında, Devletimizin yurt içi ve yurt dışında yürütmekte olduğu başarılı operasyonlara karşı misilleme yapmak ve varlığını göstermek amacıyla terör örgütü tarafından, belirtilen tarihin eylem amacıyla seçilebileceği öngörülmüş olup;

Bahse konu tarih ve konu ile ilgili olarak, açık alanlarda yapılmak istenen (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma vb.) her türlü eylem, bu eyleme katılmak amacıyla geldiği anlaşılan şahıs ve araçların diğer illerden ilimiz sınırına girişleri, dış ilçelerimiz açısından ise bu eyleme katılmak amacıyla çıkışları ve/veya il merkezimize girişleri (Jandarma bölgesi dâhil) il ve ilçe mülki sınırlarımız içerisinde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C Maddeleri gereğince 09.10.2023 günü saat 00.01’den 09.10.2023 günü saat 23.59’a kadar (1) GÜN SÜREYLE YASAKLANMIŞTIR.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ RESMİ AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.