VİDEO HABER – Doğu’da beyaz esaret!

featured

Doğu Anadolu’da 2 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle Bitlis, Van, Muş, Hakkari, Ağrı, Erzurum, Kars ve Erzincan’da 3 bin 269 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

DİYARBAKR ONLİNE – Doğu Anadolu yoğun kar yağışının etkisine girdi. Yollar kapandı, araçlar mahsur kaldı, kapanan yollarda kilometrelerce araç kuyrukları oluştu. Bitlis, Van, Muş, Hakkari, Ağrı, Erzurum, Kars ve Erzincan’da 3 bin 269 yerleşim birimi ulaşıma kapandı. Birçok yerleşim biriminde hayat durma noktasına geldi. Muş kent merkezi ve Ardahan Göle’de kar kalınlığı 59 santimetreye ulaşırken, Kars’ta 46 santimetre olarak ölçüldü. Kar kalınlığı Erzincan’da 45, Ağrı’da 40, Kars’ta 20, Erzurum’da 11, Iğdır’da ise 4 santimetre oldu. Kar ve tipinin etkili olduğu Erzurum-Bayburt karayolunun 82’nci kilometresindeki 2 bin 409 metre rakımlı Kop Dağı geçidi zaman zaman ulaşıma kapandı. Erzurum’dan Bayburt yönüne giden araçlar kontrol noktasında bekletildi. Erzurum Tortum ilçesi yakınlarında İran plakalı yolcu otobüsü, yağış ve tipi nedeniyle sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini yitirmesi sonucu kara saplandı. Erzurum-Artvin karayolu çift yönlü trafiğe kapanırken otobüs, bölgeye sevk edilen ekiplerin bir saatlik çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarıldı. Erzincan’ın Refahiye ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Kamberağa Emirdere mezrasında rahatsızlanan ve kanaması olduğu öğrenilen Dursun Ağaç (66) için yola çıkan ambulans, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle hastaya ulaşamayınca, devreye İl Özel İdaresi ekipleri girdi. Yaklaşık 10 saatlik bir çalışmanın ardından ekiplerin ulaştığı Ağaç, ilçe merkezindeki hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

Bitlis

Bitlis’te dün öğlen saatlerinden itibaren etkisini artıran kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi.  Kant merkezinde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Çevre yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Yer yer maddi hasarlı kazalar meydana geldi. Köy yollarında mahsur kalan vatandaşlar, İl Özel İdare ekipleri tarafından kurtarıldı Bitlis valiliği, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle TIR ve kamyonet gibi ağır vasıtaların zincirsiz trafiğe çıkmasına izin verilmeyeceğini duyurdu. Hayatın durma noktasına geldiği kentte 600 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı. Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelinde 600 köy ve mezra yolunun ulaşıma kapandığını, kapanan yolların açılması için bütün ekiplerin sahada çalıştığını belirtti. Belediye ekiplerinin, kent merkezinde kapanan mahalle yolları, ana ve ara arterlerdeki yolların ulaşıma açılması için başlattıkları çalışmaları sürdürüyor.

Van

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, dünden bu yana etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 337 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor. Açıklamanın devamında, kapanan yolların açılması için ekiplerin başlattığı çalışmaların sürdürüldüğü, vatandaşların özel araç yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaları uyarısında bulunuldu.

Muş

Dünden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle 311 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kapanan yolların açılması için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Kentte etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde bulunan bazı ağaçların, üzerine biriken kar nedeniyle kırıldığı görüldü. Beyaza bürünen kentte kartpostallık görüntüler oluştu. Sabahın erken saatlerinden itibaren kimi vatandaşlar iş yerlerinin önünde biriken karları temizlerken, kimileri de kara gömülen araçlarını çıkarmaya çalıştığı görüldü.

Hakkâri

Hakkâri’de etkili olan kar yağışı, tipi ve meydana gelen çığ nedeniyle 95 köy 212 mezraya ulaşım sağlanamıyor. Kapanan 307 yerleşim birimi yolunun ulaşıma açılması için başlatılan çalışma sürerken, kar ve tipi nedeniyle kapanan Hakkâri-Şırnak karayolunun açılması için çalışma başlatıldı.

Öte yandan Karayolları 11’inci Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle Hakkâri-Şırnak, Muş-Kulp, Van-Bahçesaray, Hizan-Bahçesaray, Muş-Hasköy ve Yüksekova-Dağlıca yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. (İLKHA)

 

VİDEO HABER – Doğu’da beyaz esaret!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!