Blog Nedir ve Nasıl Açılır? İşte En Kapsamlı Blog Rehberi

featured

İlk olarak, ne tür bir blog başlatacağınıza ve hangi para kazanma fikirlerini dahil edeceğinize karar verin. Ardından en iyi platformu seçin, bir alan adı alın, sitenizi tasarlayın ve blog içeriği ekleyin. Ardından, para kazanması için işletme blogunuza trafik çekin. Kazanmanıza yardımcı olabilecek blog fikirleri de dahil olmak üzere adım adım talimatlar almak için okumaya devam edin.

Blog oluşturma, çevrimiçi olarak kendi kendine yayınlanan yazı, fotoğraf ve diğer medyayı ifade eder. Bloglama, bireylerin günlük tarzı girişler yazması için bir fırsat olarak başladı, ancak o zamandan beri birçok işletme için web sitelerine dahil edildi. Blog yazmanın ayırt edici özellikleri arasında sık güncellemeler, gayri resmi dil ve okuyucuların etkileşim kurması ve bir sohbet başlatması için fırsatlar bulunur.

Bloglama Nedir?

Blog kelimesi aslında orijinal adının “weblog”unun kısaltılmış halidir. Bu web günlükleri, ilk internet kullanıcılarının günlerinin ayrıntılarını günlük tarzı girişlerde “kaydetmesine” izin verdi. Bloglar genellikle okuyucuların yorum yapmasına izin verir, böylece daha yaygın hale geldikçe topluluklar popüler bloglar etrafında türemiştir.

Bloglama Nasıl Çalışır?

Blog yazmak, bir web sitesi edinmek ve bu sitede özgün içerik yayınlamak kadar basittir. Teknoloji konusunda bilgili blogcular bir alan adı satın alabilir ve web sitesini kendileri oluşturabilir. Daha az HTML bilgisine sahip olanlar, web tasarımı ve yayınlama sürecini basitleştiren WordPress gibi sitelerde hesap oluşturabilir.

Şimdi Adım Adım Blog Kurma Yazımıza Geldik!

Bir niş seçin!

Bir blog başlatmak için ilk şey, bir niş için beyin fırtınası yapmaktır. Burada, tutkunuz olan bir niş seçmeniz gerekiyor.

Bu ilk adım çok önemlidir çünkü yanlış nişi seçmek blog yazma yolculuğunuzu bozabilir. Bu yüzden size tanıdık bir niş seçmelisiniz. Bir niş seçerken, nihai bir karar vermeden önce biraz araştırma yapmanız önerilir.

Ne tür bloggerları takip ediyorsun? Hangi konularda uzmansınız? Bir kişi yardım için size gelirse, genellikle ne için gelir? Tutkulu olduğunuz sektörde ne tür blog içeriği eksik? Boşluğu nasıl doldurabilirsin? Bu sorulara cevap verin..

Bir blog platformu seçme

Bir sonraki adım, blogunuzu oluşturmak için bir platform seçmektir. Bunun için WordPress.org kullanmanızı öneririz. Bu bir içerik yönetim sistemidir. Sağlam blog araçları ve siteyi özelleştirmenize yardımcı olabilecek geniş bir eklenti koleksiyonu ile.

Bir alan adı alın

Blog platformunuzu seçip kurduktan sonraki adım, blogunuz için bir alan adı almaktır.

Alan adı, blogunuzun internetteki adresi gibidir. İnsanların sitenizi bulmasını kolaylaştırır. Blogunuzu daha SEO dostu hale getireceğinden, nişiniz ile ilişkilendirilebilir bir alan adı kullanmak önemlidir. Bir alan adı seçtikten sonra, alan adı kayıt şirketlerinden satın alabilirsiniz. GoDaddy gibi, veya Hostinger.

Bir blog teması seçin

Blogunuzu tasarlarken bir tema seçerek başlayın. Duyarlı olmalı ve düzgün çalışması için gereken tüm özelliklere sahip olmalıdır. Aynı zamanda tema, okuyucuların makaleler arasında kolayca gezinmesine yardımcı olmalıdır.

Barındırılan bir blog platformu kullanıyorsanız, temalar genellikle web sitelerinde sağlanır.

WordPress kullanıcıları için resmi dizinde ücretsiz blog temaları mevcuttur.

Blogunuzu özelleştirin

Seçtiğiniz temayı özelleştirmenin zamanı geldi. Bir blogu değiştirirken şunları yapabilirsiniz:

Web sitesi sayfalarını oluşturun

Tercihlerinize bağlı olarak, birçok blogcu ikisini birbirinden ayırsa da ana sayfa blog sayfası olarak ikiye katlanabilir. Bunun dışında bir İletişim sayfasına, Hakkında sayfasına ve blog yazısı kategorileri için ayrı sayfalara ihtiyacınız var.
Bir gezinme çubuğu ayarlayın

 •  Başlığın üstünde görünür olmalı ve tüm sayfalardan erişilebilir olmalıdır. Menüyü karmaşık hale getirmemek için yalnızca okuyucuların ilgi alanlarıyla en alakalı bağlantıları ekleyin.
 • Bir logo yükleyin
 • Sizi benzer bloglardan ayırabilir ve marka bilinirliğini artırabilir. Birçok logo oluşturucu bazı hazır simgeleri ve yapay zekayı kullanarak yüksek kaliteli bir tasarım ortaya çıkarabilir Renkleri ve yazı tiplerini özelleştirin
 • Markanızın görsel kimliğini temsil ettiğinden emin olun.
 • Kenar çubuğu ekleyin
 • Ana içerik alanının yanında kısa bir biyografi, sosyal medya tanıtıcıları veya harekete geçirici mesaj butonlarını görüntülemek için tasarlanmış bir alandır.

SEO hakkında bilgi edinin

SEO, bir web sayfasını arama motorlarında daha iyi sıralamayı amaçlayan bir uygulamalar topluluğu olan arama motoru optimizasyonu‘nun kısaltmasıdır. Bu şekilde, web sitesi daha fazla görünürlük ve organik trafik kazanabilir.

Yeni başlayan biriyseniz, öğrenebileceğiniz tonlarca SEO kaynağı var. Örneğin, Google‘ın SEO başlangıç ​​kılavuzuve Ahrefs‘in SEO temelleri kılavuzu başlamak için harika yerlerdir.

Bazı SEO araçlarını yükleme içeriğinizi arama motorları için strateji haline getirmeyi de kolaylaştırabilir. Özgür yazılım kullanmayı tercih ediyorsanız, Ahrefs‘in ücretsiz bir sürümü vardır ve mükemmel bir seçimdir. Hem anahtar kelime araştırmasında hem de rakip analizinde yardımcı olabilir.

E-posta listenizi ayarlayın

E-posta listesi, kullanıcı tarafından gönderilen e-posta adreslerinin bir koleksiyonudur. Blog yazarken, okuyucuları yeni blog gönderileri hakkında güncellemek gibi pazarlama amaçlarına yöneliktirler.

Bir tane oluşturmak, e-posta pazarlama yazılımı gerektirir.  Web sitenizde, ziyaretçilerin adlarını ve e-posta adreslerini girebilecekleri bir katılım formu etkinleştirecektir. Ek olarak, e-posta dağıtımını otomatikleştirebilir ve mesajı her abone için kişiselleştirebilir.

Blogunuzu yayınlayın ve tanıtın

Blog kurulumuyla, ilk blog yazılarınızı yazmanın ve yayınlamanın zamanı geldi.

Hangi makale hakkında yazacağınıza karar vermek için içerik stratejisinden seçtiğiniz konulara bakın. Her zaman yeşil içerik oluşturmaya odaklanın, hedef kitlenizle her zaman alakalı kalacak bilgilendirici konuları kapsar.

Diğer bloglarla işbirliği yapın

Niş alanınızdaki diğer bloglarda misafir ilanı, görünürlüğü genişletme ve güvenilirlik oluşturma şansı sunar. Ayrıca, geri bağlantılar oluşturmak için mükemmel bir yoldur ve arama motorlarında iyi sıralama için gereklidir.

İlk misafir gönderme fırsatını yakalamak için cazip bir e-posta konuşması gönderdiğinizden emin olun. Alıcıya adıyla hitap edin ve mesajı kişiselleştirin. Blogu derinlemesine araştırdığınızı kanıtlayın ve beğendiğiniz bazı makalelerden bahsedin.

WordPress’i yüklemek için

cPanel‘inize giriş yaptığınızda, barındırma seçeneğine tıklayın ve Yönet seçeneğine gidin. Şimdi, Yönet menüsünde aşağı kaydırın ve web sitesi bölümüne tıklayın. Ardından, belirecek yeni pencerede Otomatik yükleyiciye tıklayın ve ardından WordPress’i seçin. WordPress simgesine tıkladığınızda, WordPress’in kurulmasını istediğiniz alan adını girmeniz istenecektir; buraya alan adınızı ve ayrıntılarınızı girmeli ve yükle’yi tıklamalısınız.

SEO dostu ve duyarlı bir blog teması seçin – WordPress’i kurduktan sonra bir tema seçme zamanı. Bir tema seçmek için WordPress kontrol panelinize giriş yapın, Görünüm’e tıklayın ve temalara tıklayın. Burada tonlarca tema bulacaksınız, bu nedenle SEO dostu hafif bir tema seçmelisiniz. Bir temanın SEO dostu olup olmadığını öğrenmek için yüklemeden önce tema hakkındaki incelemelere göz atabilirsiniz.

Blogunuzu özelleştirme – Şimdi, blogunuzu özelleştirme zamanı. Seçtiğiniz temanın logosunu kendi logonuzla değiştirerek başlayabilirsiniz. Yazı tiplerini, arka plan resimlerini, düzenleri vb. değiştirebilirsiniz. Her şey zevkinize ve blog tasarımınızın nasıl olmasını istediğinize bağlıdır.

İyi bir blog yapan nedir

İyi bir blog yapan birkaç temel özellik vardır. İlk olarak, iyi bir blog ilginç, orijinal ve faydalı içeriğe sahip olmalıdır. İçerik iyi yazılmış ve iyi araştırılmış olmalıdır. Ek olarak, okuyucuların geri gelmesini sağlamak için blog yeni içerikle düzenli olarak güncellenmelidir.

İyi bir blogun bir diğer önemli yönü de etkileşimdir. İyi bir blog, yazar ve okuyucular arasındaki yorumları ve diyaloğu teşvik edecektir. Bu etkileşim, okuma deneyimini daha keyifli hale getirir ve blog çevresinde bir topluluk oluşturmaya yardımcı olur.

Son olarak, iyi bir blog görsel olarak çekici olmalıdır. Okuyucular siteye bakmaktan ve gezinmeyi kolay bulmaktan keyif almalıdır. Bir blogu okumak veya gezinmek zorsa, okuyucular büyük olasılıkla başka bir siteye geçecektir.

Kendi Sitenizi Kuracaksanız, Bir Blog Hosting Seçin

Blog barındırma satın alma zamanı. Yeni barındırma şirketiniz, blogunuzla ilişkili tüm dosya ve içeriğin yaşayacağı yerdir. Okuyucular yeni alan adınızı tarayıcılarına yazdığında, barındırma şirketinize ait sunucularda bulunan içerik, makaleler ve resimler gösterilir.

İyi bir barındırma şirketi, yeni blogunuzun önemli bir parçasıdır. Barındırıcınız, blogunuz için tüm önemli dosyaların tutulduğu blogunuzun “yaşadığı” yerdir. Ev sahibinizin sorunları varsa, sorunlarınız da var, bu nedenle harika hizmet ve yardımcı müşteri desteği olan bir ev sahibi seçtiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Başlangıç ​​blogcuları hangi içeriği oluşturur?

Başlangıç ​​blogcuları, tümü bir iş kurma ve sürdürmeye dayalı çeşitli metin, vlog ve podcast içeriği oluşturur. Bazı blogcular kendi iş yolculuklarına ve öğrendiklerine odaklanırken, diğerleri başlangıç ​​​​dünyasındaki haberlere odaklanacak. Örneğin, işi kolaylaştıran en son teknoloji. Yeni başlayan işletmelerle röportaj yapmak gibi daha gazetecilik yapan içerik oluşturan bazı blogcular var. Bazıları yukarıdakilerin hepsinin bir karışımına sahip olacak.

Trafiğinizi Nasıl Artırırsınız?

Tıpkı bir işletmede olduğu gibi, izleyici çekmek için “Eğer kurarsan gelirler”den daha fazlası var. İşte trafiğinizi artırmanın ve blogunuzu genişletmenin bazı yolları.

 •  Reklam verin! Blogunuzu Google‘da veya sosyal medyada tanıtmak için biraz para harcayın. Online reklamcılık ile her bütçeye uygun kampanya bulunmaktadır.
 • İlgili bloglarla işbirliği yapın. Onlar için misafir gönderisi yapın ve içeriklerini paylaşın. Birbirinizi geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Rekabete karşı savaşmayın, onlarla uyum içinde çalışın.
 • İzleyicilerinizle konuşun. Sorular sorun, yorumlara yanıt verin ve onlara haberi yaymalarını söyleyin. Dinlendiklerini hisseden bir izleyicinin kalması muhtemeldir.
 • Sosyal medyayı yönettiğinizden emin olun. Facebook, hikayeler ve izleyici katılımı için iyidir. Instagram, başlangıç ​​yolculuğunuzu gösteren videolar ve fotoğraflar için harikadır. Twitter, kısa başlangıç ​​tavsiyeleri için iyidir. Liste devam ediyor.
 • Sitenizi SEO için optimize edin. Doğru anahtar kelimeler, onu arama sonuçlarının en üstüne çıkarmaya yardımcı olabilir. Bir profesyonel size bu konuda yardımcı olabilir.

Başlangıç ​​Blogunuzla nasıl para kazanılır

Blogunuzdan para kazanmanın birçok yolu vardır. Başlangıç ​​blogunuzu gelişen bir işletmeye nasıl dönüştürebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Blogunuz işinize bağlıysa, çevrimiçi olarak yapabiliyorsanız, ürününüzü satmak için kullanın. Web sitenizdeki reklamlar. AdSense ve diğer reklam programları bu konuda size yardımcı olabilir. YouTube‘da vlog çekiyorsanız, videolarınıza da reklam koyabilirsiniz.

Saygın bir platform kullanarak blogunuzu oluşturun. Yaygın blog platformları arasında WordPress, Blogger ve Tumblr bulunur, ancak istediğiniz yaygın olarak kullanılan herhangi bir hizmeti seçebilirsiniz. Bir hizmet seçtikten sonra, blog oluşturma süreciniz genellikle şöyle görünür:

 •  Hizmetin web sitesini bilgisayarınızda açın.
 • Bir hesap oluşturun (tercihen başlamak için ücretsiz bir hesap).
 • İstediğiniz blog adını girin, ardından bir URL seçin.
 • Bir blog düzeni ve istenen diğer ayrıntıları seçin.

Blogunuzu sosyal medya‘da tanıtın. Blogunuzu oluşturduktan ve birkaç gönderi yaptıktan sonra, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde blogunuza bir bağlantı yayınlayarak blog trafiğinizi artırabilirsiniz. [5]

Blogun adresini biyografinizde veya sosyal medyada “Şirket Web Siteniz” olarak kullanmayı bile düşünebilirsiniz.

Gönderileriniz için anahtar kelimeleri araştırın. “Anahtar kelimeler”, hem blogunuzun konusuyla ilgili hem de arama motoru derecelendirmesi yüksek kelimelerdir. Blog gönderilerinizde anahtar kelimeler kullanmak, bu kelimeleri arayan kişilerin içeriğinizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

Http://ubersuggest.io/ veya https://keywordtool.io/ gibi anahtar kelime oluşturma siteleri , blogunuzun konusuyla ilgili bir kelime listesiyle karşınıza çıkacaktır.
Her blog yazısı oluşturduğunuzda kullandığınız anahtar kelimeleri yeniden kontrol edin.
Anahtar kelimeleri yazılarınıza doğal bir şekilde yerleştirirseniz, arama motorlarının blogunuzu bulma olasılığı, onları yazılar boyunca dağıtmaktan daha olasıdır.

Yazılarınızda görsel kullanın. Arama motorlarının her şeyden önce öncelik verdiği şeylerden biri de görsel kullanımıdır, bu nedenle gönderilerinize yüksek kaliteli görseller eklendiğinden emin olun.

Orijinal fotoğraflar için bonus puanlar alabilirsiniz. Kullanıcılar metnin yanı sıra görsel girdiyi de takdir etme eğilimindedir, bu nedenle arama motoru optimizasyonu konusunda endişelenmeseniz bile blogunuza resim eklemek iyi bir fikirdir.

Blogunuzun amacını düşünün. Bir blog konusunun iyi bir başlangıç ​​olduğunu göz önünde bulundurarak, blogunuzun başlangıç ​​için belirli bir yöne ihtiyacı vardır. Blog yazmanın yaygın nedenleri arasında aşağıdakilerden biri (veya bir kombinasyonu) bulunur, ancak kesinlikle kendi ilhamınızı bulabilirsiniz:

 •  Bir şeyler öğretin — Öğretim blogları için en uygunudur (örneğin, Kendin Yap projeleri).
 • Deneyiminizi belgeleyin — Seyahat blogları, fitness zorlukları vb. için uygundur.
 • Eğlendirin – Komedi yazarlığı, hayran kurgu ve benzeri gibi çeşitli ortamlar için çok uygundur.
 • Harekete geçirici mesaj — Genellikle işletmeniz veya şirket blogunuz için kullanılır.
 • Başkalarına ilham verin — Bu, kendi başına ayakta durabilen, ancak bu bölümdeki diğer amaçlardan herhangi birine en uygun olan bir kategoridir.
 • “Bilinçliliği Yaymak” – Haber blogları için kullanışlıdır.

Para kazanması kolay blog türlerinden bazıları şunlardır:

 •  Yemek blogları: Yemek yapmayı ve yeni tarifler icat etmeyi seviyorsanız, bir yemek blogu başlatabilirsiniz. Aynı zamanda internetteki en popüler nişlerden biridir.
 • Fitness ve sağlıklı yaşam blogları: Sağlık ve fitness tutkunuzu bir sağlıklı yaşam bloguna dönüştürün.
 • İş blogları: İş blogları, belirli iş türlerine (örneğin, küçük işletmelere, yeni kurulan şirketlere veya girişimcilere), sektörlere (restoranlar, salonlar, otomotiv vb.) veya konulara (pazarlama, finans, liderlik ve yönetim veya insan kaynakları).
 • Seyahat blogları: Macera ve seyahat için derin bir sevginiz varsa, bir seyahat blogu para kazandıran içerik için ideal olabilir.
 • Yaşam tarzı blogları: Popüler bir blog nişi olan yaşam tarzı blogları, blog yazarının kişisel bakış açısıyla tartışılan kişisel seçimlere, ilgi alanlarına, stile veya benzersiz zevklere odaklanır.
 • El işi blogları: Şu anda kendin yap el işi fikirlerine büyük bir talep var. Crafting bilginizi paylaşma konusunda tutkuluysanız, bir zanaat blogu başlatmak isteyebilirsiniz.
 • Finans blogları: Bunlara nasıl para biriktireceğiniz, paranızı nasıl yatıracağınız, bir bütçeyle nasıl yaşayacağınız ve finansla ilgili diğer konulardan bahseden kişisel veya iş blogları dahildir.
 • Spor blogları: Bir spor aşığıysanız, favori sporunuz veya takımınız hakkında bir blog başlatmak isteyebilirsiniz.
 • Anne blogları: Bu bloglar ebeveynlik, ev işleri ve annelerin karşılaştığı kişisel zorluklarla ilgili her şeye odaklanır.
 • Eğlence blogları: Filmler, televizyon, müzik, tiyatro ve ünlüler hakkında blog yazabilirsiniz.
 • Moda ve güzellik blogları: Bu bloglar genellikle moda trendleri, makyaj, saç ve farklı güzellik ürünleri ve rejimleri hakkında konuşur.
 • Hobi blogları: Model trenlerden video oyunlarına, bahçe işlerine ve daha fazlasına kadar güneş altındaki herhangi bir hobi hakkında blog yazın.

Blog Nedir ve Nasıl Açılır? İşte En Kapsamlı Blog Rehberi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!